Різниця між юдеєм і євреєм

Різниця між юдеєм і євреєм

В сучасній російській мові відміну єврея від іудея визначено чітко. Єврей - національна приналежність, іудей - релігійна. Однак в різний час і у різних народів поділ значення цих слів було не настільки конкретним. Особливо враховуючи, що раніше, коли людей поза релігією просто не існувало (за дуже-дуже великим винятком), приналежність до єврейського народу автоматично прирівнювалася до юдейського віросповідання. Давайте розглянемо нюанси семантики в історичній ретроспективі і розберемося, чим відрізняється іудей від єврея в різних країнах в століття минулі.

Зміст статті

  • Подібність і відмінність
  • Порівняння
  • Таблиця

Подібність і відмінність

Термін "єврей" вперше зафіксовано в Старому Завіті, який у послідовників іудаїзму носить назву "Танах". Прабатько євреїв Авраам названий там "Авраам ха-іврі". Слово "іудей" також вперше зустрічається в Танахе -Ветхом Завіті. Відбувається воно від імені четвертого сина Якова - Ієгуди, що означає "лев". Ім'я клану Ієгуди після руйнування Першого храму (6 століття до н. Е.) І відведення в рабство десяти колін (родів) Ізраїлевих було перенесено на всіх євреїв, так як нащадки Ієгуди стали кількісно переважати.

Потім, коли Близький Схід став частиною Римської імперії, євреї розселилися по її просторах, поклавши початку "діаспорі" - тобто розсіювання або розселенню, по дослівному перекладу з грецького.У той час відміну іудея від єврея було ще неактуально, оскільки значення цих слів тісно перепліталися; мабуть, навіть можна сказати, що тоді вони були синонімами. Здавалося б - порівняно нечисленні групи євреїв, які живуть далеко один від одного і від історичної Батьківщини в оточенні інших народів, неминуче повинні бути асимільовані. Однак цього не сталося. Чому?

По-перше, в єврейській релігії - іудаїзмі - закладений постулат про богообраності народу. Погодьтеся, цей фактор дисциплінує людину і зміцнює національну ідентичність. Крім того, в традиційному єврейському праві - Танахе - закладені чіткі критерії, кого можна вважати євреєм, а кого ні. Наприклад, стати євреєм можна, пройшовши спеціальний обряд - гіюр.

до змісту ↑

Порівняння

Єврейська діаспора здавна існувала у багатьох країнах. З огляду на, що в давнину і в середні віки відносини між країнами нерідко були утруднені - через віддаленість, через безперервні воєн або через релігійні розбіжності титульних націй, -громади довгий час існували замкнуто, забуваючи мову предків і створюючи нові мови (наприклад , коли при утворенні держави Ізраїль в кінці 1940-х років туди приїхали євреї з усього світу, виявилося, що вони є носіями кількох десятків мов). Часто змінювався навіть антропологічний тип: наприклад, зовні євреї Північної Африки і Європи розрізняються, так як останні століттями жили в оточенні німців і слов'ян і внаслідок змішування з ними набули дещо іншого вигляду. Хоча кількість змішаних шлюбів було все ж невелика через упередження до євреїв і через їх замкнутості.

Цікаво, що з точки зору ортодоксальних (тобто релігійних) євреїв різниці між євреями і іудеями не існує.Людей, незнайомих з єврейською культурою, збиває з пантелику, що у тих не існує різниці між національністю і релігією. Наприклад, єврей-атеїст є повноправним євреєм, а ось єврей, щиро прийняв християнство або іслам - немає. Тому що з точки зору іудейської релігії Христос не є месією, а Мухаммед - пророк, і людина, який стверджує зворотне, не може бути євреєм (або іудеєм, що для них одне і те ж). Така ось єврейська логіка.

до змісту ↑

Таблиця

У наведеній нижче таблиці вказано, в чому різниця між юдеєм і євреєм. Правда, це стосується тільки значення цих слів в російській мові. У той час як у багатьох інших мовах "єврей" і "іудей" як і раніше, як і багато років тому, є синонімами.

юдей Єврей
Значення Визначає релігійну приналежність Визначає національну приналежність
Набуття статусу По праву народження або через спеціальний обряд - гіюр Тільки по праву народження