Різниця між ісламом і мусульманством

Різниця між ісламом і мусульманством

Іслам є однією з трьох світових релігій (поряд з буддизмом і християнством) і відноситься до так званих авраамічних релігій. Це означає, що він походить від духовної традиції, висхідній до стародавнього патріарха семітів Аврааму (Ібрагім по-арабськи). Розглянемо, чим відрізняється іслам від мусульманства. Або, може, це синоніми? Почнемо з екскурсу в історію.

Зміст статті

  • Трохи з історії ісламу
  • Іслам або мусульманство?

Трохи з історії ісламу

Іслам з'явився в 7 столітті нашої ери на Аравійському півострові, де на той час не було єдиної централізованої держави, а існувала велика кількість малих держав, а також племінних союзів бедуїнів-кочівників. Пророк Мухаммад, з чиїм ім'ям пов'язана поява нової релігії, почав проповідь нової віри. Його дії не сподобалися місцевої влади, і він був змушений в 622 році тікати з рідної Мекки в Медіну, де до його проповідей поставилися більш прихильно. З тих пір ця дата є точкою відліку мусульманського літочислення.

Згодом прихильники Мухаммада посилилися і зуміли ще за життя пророка повернутися в Мекку переможцями. А після його смерті нова релігія, названа ісламом, завдяки арабським завоюванням поширилася на весь Близький Схід, Іран, частина Закавказзя і Середньої Азії, Північну Африку і навіть на майже весь Піренейський півострів (сучасні Іспанія та Португалія).Пізніше карта мусульманського впливу була скоригована історією. З Іспанії мусульман вигнали, але вони простягли свою релігію на інші території - частина Індії і острівні держави Південно-Східної Азії.

до змісту ↑

Іслам або мусульманство?

Іслам і мусульманство - слова арабські і означають одне і те ж - ту нову релігію, яку Мухаммад почав проповідувати в Мецці на початку 7 століття нашої ери. Звідки ж взялися різні назви для одного поняття? Вся справа в особливостях арабської мови. Ці слова, хоч і означають одне і те ж, мають незначне семантичне відміну, та й походження у них різний.

Початкова назва нової релігії - іслам, або, в перекладі з арабського, - покірність (або віддання себе Богу). Того, хто сповідує іслам, називали "муслим" (дослівно - "послідовник ісламу"). Іслам по-арабськи пишеться так: الإسلام, мусульманин - مسلم. Подібність в арабському написанні цих слів є, а ось при адаптації їх до європейських мов - зокрема, до російського - і виникло різночитання. Хоча будь-який лінгвіст скаже, що, оскільки в обох словах є послідовні приголосні звуки [з], [л], [м], значить, ці слова є спорідненими - тим більше що позначають одне і те ж поняття.