Різниця між дізнавачем і слідчим

Різниця між дізнавачем і слідчим

Не тільки люди, далекі від права, але навіть молоді юристи часто плутають слідчих і дізнавачів. Але ж навіть на етапі подачі заяви в правоохоронні органи дуже важливо правильно визначитися з підслідністю, щоб прискорити процес. У загальному випадку, дізнавач - це посадова особа, яка проводить широке коло питань за повідомленнями про злочини, зазначені в п. 1 ч. 3 ст. 150 КПК РФ. За всіх інших справах, а також при наявності вказівки прокурора, проводиться досудове слідство.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Дізнавач - це посадова особа, яке відноситься до органу дізнання. Велику їх частину складають співробітники органів внутрішніх справ (міліція). До дізнавача також відносяться працівники: прикордонної служби, пожежного нагляду, ФСБ, податкової поліції, командири ВЧ і т. Д. Як правило, перевірки даних посадових осіб проводяться за повідомленнями про правопорушення, суспільна небезпека яких порівняно невелика.

Слідчий - це співробітник правоохоронних органів (слідчий комітет, прокуратура), який виробляє попереднє слідство за порушеною кримінальною справою. У даної посадової особи є широкий спектр повноважень - значно ширше, ніж у дізнавача.Так, слідчий може порушити кримінальну справу, прийняти його до свого провадження, направити за підслідністю (територіальності), провести слідчі (процесуальні) заходи, давати органу дізнання письмові доручення по ОРЗ (оперативно-розшуковим заходам), обов'язкові для виконання.

до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, слідчі здійснюють провадження у більш складних кримінальних справах, а дізнавачі, по суті, покликані позбавити їх від різної "дріб'язку". Мова йде не тільки про престиж професії, а й спеціальної підготовки. До компетенції дізнавачів відносяться відносно прості склади злочинів, а суспільна небезпека - невисокою. Дізнавачами в поліції в більшості випадків є оперуповноважені та дільничні інспектори, які роблять найбільш "брудну" роботу. Спеціалізована служба дізнання розслідує справи по 68 складам злочину.

Слідчий може давати доручення дізнавачу, а також іншим структурним підрозділам правоохоронних органів - в межах своєї компетенції. Дізнавач все робить самостійно, від отримання заяви для розгляду до направлення кримінальної справи до суду. Як слідчі, так і дізнавачі можуть проводити перевірочні заходи, включаючи збір доказів, призначення експертиз, проведення невідкладних слідчих заходів.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Підслідність. Дізнавачі і слідчі розслідують різні кримінальні справи, що закріплено в ст. 150 і 151 КПК РФ. При цьому слідчий може прийняти до провадження "дознавательской" матеріал, а дізнавач - "слідчого" матеріал прийняти не має права.
  2. Процесуальна самостійність. Багато дій дізнавача вимагають фактичного дозволу начальника органу дізнання (порушення кримінальної справи). Слідчий же виносить обвинувальний висновок самостійно, і воно набуває належну правову силу в момент його винесення. Крім того, слідчий може зупинити або відновити попереднє розслідування, оскаржити різні рішення прокуратури (наприклад, про скасування рішення про порушення кримінальної справи), а дізнавач - немає.
  3. Представництво в різних структурах. Дізнавачі не представлені в Слідчому комітеті Росії, в той час як в ФССП немає слідчих.