Різниця між інстинктом і рефлексом

Різниця між інстинктом і рефлексом

Коли потрібно пояснити будь-які дії людини або тварини, необхідно згадати про поняття "інстинкт" і "рефлекс". Що означають ці слова? І чим відрізняється інстинкт від рефлексу? Спробуємо в цьому розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Інстинкти - закладені природою спонукання, які в цілому керують поведінкою людини. Інстинкти успадковуються людьми від предків і проявляються незалежно від оточуючих умов і виховання. Їх значення неоціненне. Наприклад, завдяки дії інстинктів самозбереження і продовження роду життя на Землі не перестає існувати.

Рефлекси - автоматичні реакції організму на збуджуючі фактори. Є рефлекси, якими людина володіє від народження, звані безумовними. Так, новонароджений, опинившись в положенні на животі, рефлекторно відвертає голову в сторону, що дозволяє йому вільно дихати. Паралельно з розвитком і набуттям досвіду людина "наживає" умовні рефлекси. Наприклад, маленька дитина, не знаючи, що кропива пече, може спокійно доторкнутися її руками. Але, зазнавши неприємні відчуття, наступного разу він буде відсмикнути руку, навіть не доторкнувшись до рослини.

до змісту ↑

Порівняння

Дослідниками визначено, що в основі життєвої активності людини (або тварини) на глибинному рівні лежать інстинкти.Вони є керівництвом для всіх скоєних дій. Другий рівень складають безумовні рефлекси, з якими людина вже народжується. На третьому рівні в поведінці беруть участь умовні рефлекси, що формуються на різних етапах життя.

Відмінність інстинкту від рефлексу полягає в самій суті цих понять. Інстинкт сам по собі не є дією. Він лише подає організму певний сигнал. Скажімо, при появі небезпеки активізується інстинкт самозбереження. Це виражається в тому, що людина внутрішньо напружується (переляк), сили його організму мобілізуються. Але за дії в даній ситуації відповідають уже рефлекси. Вони підказують, як саме можна подолати загрозу: втекти, вступити в сутичку і т. Д. Причому дії виконуються автоматично, без будь-якого аналізу ситуації - на це просто немає часу.

У чому різниця між інстинктом і рефлексом? У тому, що окремий рефлекс - це проста реакція. Інстинкт же виражається в цілій низці рефлекторних дій. Крім того, прояв інстинкту може в якійсь мірі контролюватися свідомістю. Наприклад, підкоряючись інстинкту дослідження, людина робить певні дії, але за своїм бажанням активність в цьому напрямку він здатний на якийсь час припинити. Тим часом колінний рефлекс неодмінно дасть про себе знати в разі удару по відповідній ділянці ноги, хочемо ми того чи ні.