Різниця між оглядом та проводити огляд

Різниця між оглядом та проводити огляд

Користуючись правовою безграмотністю людей, співробітники правоохоронних органів, охоронці, а також інші особи зловживають своїми повноваженнями і виходять за рамки дозволеного законом. Жонглювання поняттями "огляд" і "огляд" в повному обсязі віддзеркалюють цю тенденцію. Так, охоронець торгового центру має право провести огляд, але не може оглядати людини. Особливо часто підміняють терміни співробітники ГИБДД, які в звичайних умовах мають обмеженою компетенцією.

Огляд - це візуальне вивчення об'єкта, яке може проводитися уповноваженою особою. Фіксація результатів дії не є обов'язковою, але може здійснюватися, якщо на те є необхідність. Оглянути можна лише ті частини об'єкта, які знаходяться у відкритому доступі. Наприклад, зовнішню частину машини, відкриту сумку, яка знаходиться в руках власника, номерні знаки і багато іншого.

Огляд - це юридична дія, що здійснюється в рамках адміністративного або кримінального процесу, пов'язане з проникненням в особистий простір людини або на територію його житла. Для здійснення даного заходу потрібні вагомі підстави: підозра в скоєнні злочину, поведінку людини, виявлення на місці злочинного діяння.

Проведення огляду, як правило, ґрунтується на згоді людини. Охоронець може попросити продемонструвати вміст сумки, але не має права копатися в ній. Огляд ж вимагає дотримання правових норм, пов'язаних як з отриманням доступу до об'єкта, так і фіксацією результатів дії. Часом поняття є синонімами і доповнюють один одного. Так, протокол огляду приміщення - це, фактично, огляд, який вимагає дотримання вимог кримінально-процесуального кодексу.

Є і усталена практика в позначенні понять. Так, можна провести огляд помешкання, документів, трупа, тварин, місцевості, огляд - людини, його рухомого майна (автомобіль, ручна поклажа). Наявність понятих при проведенні огляду, а також присутність власника об'єкта, є обов'язковим. Ці ж правила поширюються і на деякі види оглядів.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Добровільність. Огляд проводиться тільки за згодою власника, хоча в ряді випадків, що не терплять зволікання, воно не потрібно. Огляд здійснюється в примусовому порядку і за непокору співробітникам правоохоронних органів, як правило, передбачена відповідальність.
  2. Спрямованість. Додивитися можна людини, оглянути - квартиру чи інше житло, автомобіль.
  3. Підстави. Щоб провести огляд, потрібно вагомий привід (підозра в скоєнні злочину, оперативна інформація). Огляд може здійснюватися і в профілактичних цілях (контроль проносу заборонених предметів на стадіон).
  4. Процедура. Проведення огляду жорстко регламентовано законодавством: необхідно складання протоколу, а найчастіше - залучення понятих, оформлення акту вилучення.Огляд здійснюється в більш вільній формі, хоча і тут є свої нюанси.