Різниця між індивідуальним і ринковим попитом

Різниця між індивідуальним і ринковим попитом

Попит як економічна категорія буває двох основних типів - індивідуальний і ринковий. Що являє собою кожний з них?

Зміст статті

  • Факти про індивідуальний попит
  • Факти про ринковий попит
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про індивідуальний попит

Під індивідуальним прийнято розуміти попит, що формується окремо взятим споживачем. Він визначається виходячи з обсягу товарів, в придбанні яких людина потребує.

Динаміка і структура індивідуального попиту залежать від купівельної спроможності споживача. Якщо у громадянина є значна кількість вільних грошових коштів, то він, швидше за все, зможе дозволити собі купувати товари в більшій різноманітності, кращій якості і на регулярній основі. Але нерідко спостерігається і зворотна ситуація - людина концентрується на придбання дорогих товарів, представлених в 1-2 категоріях (наприклад, це можуть бути мобільні гаджети престижних брендів), внаслідок чого перелік інших видів продукції, що купується істотно скорочується.

до змісту ↑

Факти про ринковий попит

Під ринковим прийнято піднімати попит, що формується тим чи іншим спільнотою споживачів - в масштабах соціальної групи, регіону або всієї країни. Він визначається, як і індивідуальний, виходячи з обсягу товарів, в покупці яких потребують представники спільноти.

Динаміка ринкового попиту, як і в попередньому випадку, залежить від купівельної спроможності споживачів товарів. Залежно від кількості покупців, поведінка яких характеризує перша або друга із зазначених вище закономірностей - коли при наявності значної кількості вільних грошових коштів у покупця попит формується на більшу різноманітність товарів, що мають високу якість, або на невелику кількість дорогих товарів, - складається переважна структура ринкового попиту.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність індивідуального попиту від ринкового в тому, що перший формується окремою людиною, другий - спільнотою споживачів. Однак ринковий попит створюється сукупністю окремих, індивідуальних попитів.

Показники обсягів покупок тих чи інших товарів у різних людей можуть сильно відрізнятися на рівні індивідуального попиту. Але в ринковому попиті дані обсяги підсумовуються, в деяких випадках - визначається їх середнє арифметичне.

Наприклад, якщо покупець Іванов набуває 10 коробок цукерок в місяць, Петров - 20, а Сидоров - 90, то сумарний ринковий попит цієї спільноти становитиме 120 коробок цукерок, а усереднений - 40.

Структура індивідуального попиту людини може досить часто змінюватися - виходячи з його фінансових можливостей, переваг. У випадку з ринковими - ситуація інша. Якщо спільнота споживачів досить велике, то коливання на рівні індивідуальних попитів можуть не дуже значно впливати на структуру ринкового попиту.

Визначивши, в чому різниця між індивідуальним і ринковим попитом, зафіксуємо основні висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Індивідуальний попит Ринковий попит
Що спільного між ними?
Ринковий попит - результат підсумовування або обчислення усереднених показників індивідуальних попитів
У чому різниця між ними?
Формується окремим споживачем Формується спільнотою споживачів
Може мати нестійку структуру - купівельні переваги громадянина здатні змінюватися виходячи з його фінансових можливостей і потреб Як правило, має більш стійку структуру - якщо співтовариство споживачів досить велике