Різниця між управлінням персоналом і управлінням людськими ресурсами

Різниця між управлінням персоналом і управлінням людськими ресурсами

В російському бізнесі зараз можна зустріти обидва терміни, однак, більш поширеним терміном є управління персоналом. Основна відмінність між цими двома поняттями зрозуміти дуже просто - достатньо просто задуматися над назвою термінів. Очевидно, управління персоналом визнає, що у організації є персонал і має на увазі, що цим самим персоналом потрібно управляти. Управління людськими ресурсами йде трохи далі і бачить в людях не просто персонал, а важливий організаційний ресурс і концентрується на управлінні цим ресурсом з точки зору максимізації користі для компанії.

Ну а тепер розглянемо більш детально відмінності між управлінням персоналом і управлінням людськими ресурсами.

 • Управління людськими ресурсами виникло разом з становленням стратегічного підходу до менеджменту, а тому має стратегічний ухил, передбачає більш активну кадрову політику, на відміну від більш пасивної традиційної.
 • Кадровий менеджмент в рамках управління людськими ресурсами більше не лежить суто в компетенції відділу кадрів, він має на увазі значну залученість в процес лінійних менеджерів
 • Традиційно, управління персоналом розглядало персонал як єдиний колектив і працювало з цим колективом.Управління людськими ресурсами ж має на увазі індивідуалістичний підхід. Звідси випливає наступне відмінність.
 • Управління людськими ресурсами акцентує увагу на менеджерах, а не на рядових працівниках, як це робить управління персоналом.
 • Якщо раніше завданням менеджера по управлінню персоналом було заощадити на робочій силі, то тепер компанії, які впроваджують ефективне управління людськими ресурсами, намагаються максимально грамотно інвестувати в людські ресурси, розвивати, мотивувати - і, як наслідок, досягати максимальної ефективності використання людських ресурсів.
 • Управління людськими ресурсами передбачає взаємну відповідальність співробітників друг перед другом і перед компанією, відкрите обговорення проблем, ініціативу на всіх організаційних рівнях.
 • В рамках традиційної структури, функції управління персоналом замикаються в відділі управління персоналом. У деяких компаніях навіть відділу не існує, а один або два фахівця підкоряються безпосередньо генеральному директору. В рамках сучасної структури і підходу до стратегічного управління людськими ресурсами, керівник, який відповідає за управління людськими ресурсами, має великий вплив і входить в правління компанії, курує безпосередньо свій підрозділ і функції лінійних менеджерів, пов'язані з управлінням людськими ресурсами.
 • Як нескладно здогадатися, управління людськими ресурсами часто критикується за свій надмірно ідеалізований підхід. Багато хто сумнівається в тому, що можливо досягти високої мотивації, взаємної відповідальності і прояву ініціативи на всіх рівнях компанії.У той же час, це не заважає таким компаніям, як Google, приділяти велику увагу персоналу і лідирувати на ринку.

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Управління людськими ресурсами відноситься до персоналу як до важливого ресурсу організації.
 2. Управління людськими ресурсами має на увазі стратегічний підхід, управління персоналом - тактичний.
 3. Кадровий менеджмент в управлінні персоналом - це відповідальність безпосередньо відділу персоналу. В управлінні людськими ресурсами значна частина функцій перекладена на лінійних менеджерів.
 4. Управління персоналом - колективістський підхід, управління людськими ресурсами - індивідуалістичний підхід.
 5. Управління персоналом концентрує увагу на рядових працівниках, управління людськими ресурсами - на керівниках.
 6. Завдання управління персоналом - економія на працівниках. Завдання управління людськими ресурсами - інвестиції в розвиток працівників.
 7. Управління персоналом концентрується в відділі управління персоналом, який очолює лінійний менеджер. Управління людським ресурсами курується вищим керівником, що входять до правління компанії, які мають великий вплив і можливість визначення стратегічних перспектив.
 8. Управління людськими ресурсами часто критикується за надто ідеалістичний підхід.