Різниця між психікою людини і психікою тваринного

Різниця між психікою людини і психікою тваринного

В психіці людини і тварини можна помітити деякі подібні риси. Наприклад, загальною є здатність відчувати різні емоції. Проте людині властиво те, що залишається недосяжним навіть для вищих, найбільш розвинених тварин. У чому полягає перевага людей, і чим відрізняється психіка людини від психіки тварини? Спробуємо знайти відповідь на ці питання.

Зміст статті

  • Загальне поняття психіки
  • Порівняння

Загальне поняття психіки

Терміном "психіка" позначається особливий аспект, присутній в життєдіяльності таких високоорганізованих істот, як тварини і людина. Даний аспект полягає в здатності взаємодіяти з навколишньою дійсністю і відображати її своїми станами.

Серед процесів і явищ, пов'язаних з психікою, називають: сприйняття, відчуття, наміри, емоції, сни та інше. Психіка набуває свою вищу форму у вигляді свідомості. Тільки людина з усіх живих істот володіє свідомістю.

до змісту ↑

Порівняння

Пізнавальні здатності

І люди, і тварини сприймають те, що відбувається і запам'ятовують інформацію. Але у людини сприйняття особливе - предметне і осмислене. З приводу образності сприйняття у вищих тварин ведуться суперечки. Пам'ять тільки у людини може бути довільною і опосередкованої.

Тваринам пізнання дійсності лише забезпечує пристосування до навколишніх умов. І виживають ті з них, які пристосувалися краще. Людина вміє бачити існуючі закономірності і порівнювати факти. Завдяки цьому він може прогнозувати події і навіть впливати на їх перебіг. Крім того, люди мають здатність до самопізнання, що дозволяє їм контролювати себе і займатися самовихованням і самовдосконаленням.

Особливості мислення

Хоча б елементарним практичним мисленням володіють істоти обох видів. Але відмінність психіки людини від психіки тварини полягає в тому, що тільки люди обмірковують і планують майбутні справи, намічають цілі і малюють у себе в голові передбачуваний результат. Тварина ж може створити щось, що вражає своєю правильністю (наприклад, бджолині стільники), але про подання результату тут мови не йде.

Тварина, виконуючи будь-які дії, не здатна вийти за рамки існуючої ситуації. Воно мислить конкретно, спираючись на те, що бачить і відчуває в даний момент. Людина ж, перебуваючи в певній ситуації, може в розумі відірватися від неї, прорахувати кроки і наслідки. Інакше кажучи, він наділений здатністю мислити абстрактно. Додатково до цього мислення людини здатне приймати словесно-логічну форму, в той час як тваринам не доступні ні логічні операції, ні розуміння слів.

Емоції і почуття

І людині, і тварині властиво відчувати емоції. І виявлятися вони можуть схожим чином. Але людина - єдина істота, що володіє ще і почуттями. Це виражається в здатності людей співпереживати, шкодувати про щось, радіти за іншого, насолоджуватися заходом і т.д. Якщо емоції дано від природи, то моральні почуття виховуються саме в соціальних умовах.

Мова

Люди спілкуються за допомогою мови. Цей інструмент сприяє передачі соціального досвіду, який має дуже тривалу історію. Завдяки мови у людини є можливість отримувати відомості про явища, з якими він ніколи не стикався особисто. Тварини видають голосові сигнали. Подібні сигнали можуть бути пов'язані лише з явищами, обмеженими реальною ситуацією, або емоціями, випробовуються в даний момент.

Умови розвитку

Побачити, в чому різниця між психікою людини і психікою тварини, можна, і проаналізувавши, що потрібно для її формування в кожному випадку. Так, механізми розвитку психіки тварин не виходять за біологічні рамки, і в людському суспільстві кожна особина буде проявляти себе тільки як тварина. Людина ж стає особистістю і його психіка розвивається тільки серед інших людей, при спілкуванні з ними, засвоєнні досвіду всього людства. У цьому випадку визначальним є суспільно-історичний фактор.