Різниця між мозком людини і комп'ютером

Різниця між мозком людини і комп'ютером

З появою і постійним удосконаленням електронно-обчислювальних машин, в просторіччі іменованих комп'ютерами, інтелектуальні здібності людини як вінця творіння постійно ставляться під сумнів. Висловлюються навіть припущення, що з часом комп'ютер зможе перевершити людини, особливо якщо буде завершена робота зі створення штучного інтелекту. Чи так це насправді і чим відрізняється мозок людини від комп'ютера? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Мозок людини - орган тіла, що виконує функції регулювання та контролю всіх життєво важливих систем організму.

Комп'ютер - електронний пристрій для обробки інформації, що має примітивний "мозок" (центральний процесор) і функціонує відповідно до заданої програми.

до змісту ↑

Порівняння

Передача сигналів в комп'ютері заснована на електричних імпульсів. Для цього використовується простий двійковий код, при якому сигнали мають всього два значення: або "1", або "0". А ось в мозку ведеться складна робота, заснована на безлічі хімічних сигналів, причому кожен з них має свою індивідуальну характеристику. Цікаво, що швидкість провідності нервового імпульсу з нейрона в нейрон може змінюватися в залежності від існуючих обставин.У мозку не передбачено функціональних блоків.

Комп'ютер не визнає "півтонів". У ньому все чітко - існує або значення "1", або значення "0"; або те, або інше. Сила сигналу йде дискретно - тільки з одним або ж тільки з іншим значенням. У мозку, на відміну від комп'ютера, сигнал здатний передаватися прискорено або плавно, також як може змінюватися і чутливість нейрона, що приймає даний сигнал.

Основний обсяг пам'яті в ЕОМ зберігається в спеціально для цього призначених запам'ятовуючих пристроях. У мозку ж не існує ділянок, в яких окремо зберігаються наші спогади. У запам'ятовуванні і розпізнаванні суб'єктів або будь-яких подій беруть участь одні й ті ж нейрони.

Мозок людини має дуже великий запас міцності, що дозволяє йому функціонувати навіть при небезпечних травмах. Це не дивно, враховуючи, що одночасно в ньому зазвичай задіяні не більше 2-3% нервових клітин. Сучасні комп'ютери позбавлені здатності відновлюватися і працювати при серйозних пошкодженнях, тоді як мозок людини від природи наділена дивовижною компенсаторною здатністю: при ураженні навіть великих його ділянок роботу продовжують виконувати залишилися неушкодженими частини. Якщо ж в програмі комп'ютера зіпсувати навіть кілька біт або всього лише один транзистор в процесорі - пристрій миттєво втратить можливість функціонування, іноді навіть без можливості відновлення. Мозок же здатний виживати і працювати, навіть якщо йому перед цим на п'ять-сім хвилин перекрити кисень.

Мозок, на відміну від комп'ютера, здатний зосереджуватися на важливою для нього в даний момент часу інформації і не брати до уваги несуттєву.Мозок шукає інформацію не за адресою, як комп'ютер, а за змістом. Для комп'ютера немає ніякого зв'язку між адресою, за якою знаходиться інформація, і самою суттю цієї інформації, а для мозку - є. Мозок людини здатний відновлювати інформацію лише по її уривчастій частини або ж отримувати дані внаслідок асоціативного ряду. Людина мислить, комп'ютер ж просто обробляє інформацію на основі алгоритмів. Комп'ютер працює з абстрактними символами, а мозок людини - з образами конкретних об'єктів. Мозку людини притаманні інтуїція і уява, а ще - бажання весь час отримувати нові враження, творча активність, яка тісно пов'язана зі сном (уві сні упорядковується отримана ззовні інформація). Комп'ютера все це недоступно. Приховані можливості мозку воістину безмежні, на відміну від спочатку заданих певним чином системних параметрів комп'ютера.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Для передачі сигналів комп'ютер використовує простий двійковий код. У мозку людини працюють безліч нейронів, які обмінюються різноманітними сигналами, які змінюються залежно від обставин.
  2. В комп'ютері є спеціальний пристрій, в якому зберігаються дані. У мозку людини немає конкретної ділянки, що відповідає за пам'ять, - і запам'ятовування, і розпізнавання властиво всім нейронам.
  3. Мозок людини, на відміну від комп'ютера, володіє величезною компенсаторною здатністю: він може працювати навіть при серйозних пошкодженнях.
  4. Мозок шукає інформацію за змістом і асоціаціям, комп'ютер - за певною адресою. Мозок працює з образами, а комп'ютер - з символами.
  5. Мозку людини властиві творча активність, жадоба знань, інтуїція і уява.
  6. Можливості мозку людини безмежні, в той час як комп'ютерний "мозок" залежить від закладених в нього параметрів.