Різниця між гістологією і цитологією

Різниця між гістологією і цитологією

Гістологія і цитологія можуть багато чого прояснити, коли справа стосується чийогось стану здоров'я. Людям, далеким від медицини, не завжди зрозумілі дані терміни. Виникає резонне питання, чим відрізняється гістологія від цитології. Спробуємо в цьому розібратися.

Визначення

Гістологія - дисципліна, присвячена вивченню тканин різноманітних організмів, в тому числі людського. Так само називається сам процес дослідження названого біологічного матеріалу.

Цитологія є наукою про те, що становить основу будови всього живого, тобто про клітинах. Це ж слово означає метод, який передбачає дослідження подібних структурних одиниць в рамках лабораторії.

Порівняння

В кожному випадку є свій об'єкт розгляду, в чому і полягає головна відмінність гістології від цитології. Так, перше з цих понять має відношення до тканин, їх будовою і виконуваних функцій. Цитологія ж орієнтована на вивчення структур меншого масштабу - клітинних.

Щоб зробити гістологічне дослідження, необхідно спочатку вилучити фрагмент потрібної тканини з організму. Для цього може знадобитися проведення біопсії. Іноді ж паркан здійснюється одночасно з оперативним втручанням. Добутий біологічний матеріал готують в кілька етапів, а потім отриманий препарат ретельно вивчають під мікроскопом.Результати будуть підставою для постановки діагнозу.

У чому різниця між гістологією і цитологією? У тому, що перший метод є інвазивним і зазвичай застосовується, коли хвороба вже дала про себе знати. Тим часом цитологія здійснюється без будь-якого травмування організму. Однак ця процедура дозволяє розпізнати патологію, яка тільки зароджується, ще при відсутності насторожують симптомів. В першу чергу це стосується такого захворювання, як рак.

Найпростіше цитологічне дослідження передбачає взяття мазка, його розміщення на склі і підсушування, після чого матеріал забарвлюють і розглядають при великому збільшенні. Висновки про розвиток захворювання в цьому випадку робляться на основі помічених змін в клітинній структурі.

Два розглянутих дослідження нерідко проводяться один за одним: спочатку вивчається в цілому тканину, а потім виконується більш глибокий, клітинний, аналіз матеріалу. Іноді ж немає необхідності в гістологічному втручанні і можна обійтися тільки цитологією. Наприклад, щоб з'ясувати, чи не розвинулася чи ерозія матки, досить дослідити мазок.