Різниця між повінню, паводком і повінню

Різниця між повінню, паводком і повінню

Найчастіше слова "повінь", "повінь" і "паводок" вживають диктори на телебаченні: "повінь в Німеччині загрожує історичним цінностям "," повені в середній течії Волги ніхто не очікував "або" паводок на Влатви завдав шкоди на 50 мільйонів крон ". Саме диктори та журналісти найчастіше грішать нерозумінням сенсу сказаного і неправильно послуговуються даними гідрологічні терміни.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Повінь - це регулярне підняття рівня води в річці. Поняття є одним із п'яти характеристик режиму річки.

Паводок - це непрогнозоване, несподіване, неперіодичне підняття рівня води в річці.

Повінь - це явище, внаслідок якого певна територія затоплюється водою. Повінь є антиподом посухи і класифікується як несприятливий.

до змісту ↑

Порівняння

Найсильнішим, об'ємним і головним поняттям з усіх трьох вищеназваних є "повінь". Справа в тому, що причиною повені - підняття рівня води в річці і розливання водних мас по прилеглій до неї території - можуть бути природні та антропогенні фактори.

До природних причин повені можна віднести весняне танення снігу-льоду або нагон вітром води в гирлі річки.Таке не раз раніше спостерігалося на Неві в Санкт-Петербурзі і в Нідерландах, що потягнув за собою зведення захисних споруд. Рясні атмосферні опади можуть стати причиною повені (масив Шиллонг в Індії, дельта Нілу або екваторіальні ліси Індонезії, Африки та Південної Америки). Крім того, повінь може бути викликано землетрусом - гірські породи перегороджують русло річки, і її долина затоплюється водою. На островах Тихого океану, що потрапляють в зону дії "Вогненного кільця", спостерігаються повені, викликані хвилями-цунамі.

До антропогенним причин повені можна віднести штучне зміна русла річки греблями, дамбами і водосховищами. Греблі іноді прориваються, а вода з водосховища виривається і затоплює території, розташовані нижче за течією. Всім відомий прорив дамби на Дніпрі в Києві в 1961 році, коли був затоплений Куренівський район, внаслідок чого загинуло безліч людей. Причиною штучного повені можуть стати випробування зброї, занедбані вироблення гірських порід, шахти і кар'єри або банальна забита міська каналізація, коли будь-який інтенсивний дощ може призвести до затоплення міських вулиць.

Тепер повернемося до повені та паводку. Повінь, як було вже сказано вище, - явище регулярне. Тобто щороку в лютому-березні-квітні в помірному типі клімату на рівнинних річках середньоєвропейської рівнини спостерігається повінь. Гірські річки трохи відстають. При тих же вихідних умовах різке підняття рівня води в них спостерігається в травні-червні. Це пов'язано з більш пізнім періодом танення снігу в гірських районах. За кілька тисяч років люди, які проживають в даному регіоні, звикають з цим явищем - готують човни і рятують зайців, як дід Мазай.

Паводок - явище нерегулярне. Затоплення території може статися будь-коли. Навесні або восени, влітку або взимку, вдень або вночі - невідомо. Люди до нього зазвичай не готові, тому саме такі явища стають катастрофічними. Паводкові повінь супроводжує паводкова хвиля - некерована маса води, багато змітає на своєму шляху. У гірських районах паводок може перетворитися в селі - масу рідкого бруду, що мчить по схилах і змітає все на своєму шляху.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Поняття "повінь" включає в себе терміни "паводок" і "повінь".
  2. Повінь, викликана повінню, прогнозоване і регулярне, а повінь, викликана паводком, передбачити практично неможливо.