Різниця між івритом і ідишем

Різниця між івритом і ідишем

Звикаючи використовувати ті чи інші слова, ми часом не замислюємося, що можемо ненароком допустити серйозну помилку. Так, нерідко синонімами звучать іврит та ідиш, але чи правильно це? Не зовсім.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Іврит - єврейську мову, частина групи семітських мов, самостійна історія якого почалася в другій половині II тисячоліття до нашої ери і нараховує шість періодів.

Ідиш - мова європейських євреїв-ашкеназі, історично належав до средненемецкого діалектам верхньонімецька підгрупи. З'явився між X і XV століттями в верхів'ях Рейну.

до змісту ↑

Порівняння

Мабуть, ніщо не передасть різницю між цими мовами краще, ніж єврейські приказки. Наприклад, така: "Хто не знає івриту, той неосвічений, хто не знає їдишу, той не єврей". У ній і інших подібних їй відбивається основне, можна навіть сказати сакральне відмінність: ідиш - мову буднів, повсякденного спілкування для євреїв, він відрізняється рухливістю і можливістю змін, іврит - мову молитви, філософських книг і бесід, він не настільки схильний до віянь часу.

Таке ідеальне співіснування було порушено, і з часом ці мови то мінялися місцями, то відтісняли один інший. Сьогодні ідиш все глибше йде в минуле. Якщо до Другої світової війни на ідиші спілкувалося близько 11 млн осіб, то в 2012 році ця цифра коливалася між 500 тис.і 2 млн. чоловік (хоча не варто випускати з уваги фактор загального зменшення чисельності євреїв). Але в той же час сьогодні все збільшується число зацікавлених в його відродженні.

Що ж стосується фактичних відмінностей, ідиш не мав власного алфавіту, він використовував алфавіт івриту (по суті, іврит став для їдишу тим же, що церковнослов'янська для російського). Однак це виразилося лише в формі, тоді як правила граматики не збігалися: іврит використовує систему огласовок для додання потрібного звучання словами з одних приголосних. В ідиш цієї мети служать деякі букви.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Історично іврит ставився до "піднесеним" мовам, будучи мовою книг, релігії, філософії. Ідиш ставився до повсякденного спілкування.
  2. Сьогодні іврит більш поширений, тоді як число розмовляють на ідиш скоротилося.
  3. Для додання потрібного звучання складається з одних приголосних словами в івриті використовується система огласовок, в ідиш - спеціальні літери.