Різниця між хатха-йогою і кундаліні-йоги

Різниця між хатха-йогою і кундаліні-йоги

Існує значний перелік різних напрямків йоги, за назвами яких складно зрозуміти їх суть і оцінити, чи підходять вони для конкретної людини . Зокрема, далеко не всі знають, чим відрізняються хатха-йога і кундаліні-йога. А адже це одні з найпопулярніших в наші дні видів давньої індійської практики.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Хатха-йога - одне з п'яти основних напрямків йоги, що йде витоками в X-XI століття. Являє собою систему, яка поєднуватиме фізичні вправи і психологічні техніки, що дозволяють заспокоїти потік думок. Інформація про результат такої практики в джерелах відрізняється. Одні називають заняття хатха-йогою підготовчим етапом перед раджа-йогою, глибшої практикою контролю розуму, самопізнання і звільнення від ілюзій. Інші джерела вважають хатха-йогу самодостатнім напрямом, що дозволяє досягти високих рівнів духовного розвитку, станів мокши і самадхи, є метою в практиках індуїзму і буддизму.

Кундаліні-йога - напрям йоги, в завдання якого входить підняття духовної енергії (кундаліні) з нижньої чакри, розташованої біля основи хребта, через всі 7 чакр вгору. Теорія говорить про те, що при успішному досягненні цієї мети енергія зливається з індуїстським божеством, що має назву Шивой.Практика здійснюється за допомогою фізичних і дихальних вправ, співу мантр і медитацій. Цей напрямок йоги набуло широкого поширення в тому числі і завдяки своїй популярності у відомих особистостей.

до змісту ↑

Порівняння

Ключова відмінність хатха-йоги від кундаліні-йоги полягає в тому, що перший напрямок приділяє більшу увагу фізичному розвитку тіла. Згідно з його принципам, спокій розуму і просвітлення є прямими наслідками ідеального здоров'я. Тут багато вправ, що дозволяють згодом відновлювати нормальну роботу організму, виліковуватися. Під час занять чергуються напруга і розслаблення, що дозволяє досягти кращого результату, зміцнити здоров'я. Багато вправи хатха-йоги, призначені не для новачків, вимагають серйозних зусиль і хорошої підготовки. Таким чином, філософія і суть хатха-йоги на увазі духовне зростання через розвиток тіла.

В заняттях кундаліні-йогою багато часу присвячується читання мантр і медитацій. Її фізичні вправи не сприяють набуттю такого тренованого, сильного і витривалого тіла, як у випадку з хатха-йогою. До того ж вони часто використовуються не в якості самостійних елементів, а в поєднанні з дихальними техніками і медитацією. Так як тут головна мета - підняття духовної енергії, то і самі заняття менш інтенсивні. Вони не будуть дуже ефективні, якщо завдання людини лежать у матеріальній площині, наприклад він хоче відновити рухливість суглобів.

Існує думка, що для таких цілей, як заспокоєння потоку думок, набуття зосередженості, врівноваженості, гармонії з собою і т.п., більше підходить кундаліні-йога. Вона сприяє набагато більш швидкому розвитку особистісних якостей. Однак складно стверджувати однозначно, що це так.

до змісту ↑

Таблиця

Хатха-йога Кундаліні-йога
Більш стародавнє напрямок Більш молодий напрямок йоги
Мета: контроль розуму і досягнення високого рівня розвитку свідомості Мета: підняття початкової духовної енергії через всі чакри і наступне за цим злиття з божественним свідомістю Практика просвітління через тренування тіла і психологічні вправи
просвітлення досягається за рахунок співу мантр, медитацій і дихальних практик, тренування тіла другорядна