Різниця між сірим і білим чавуном

Різниця між сірим і білим чавуном

В числі найпоширеніших видів чавуну - сірий і білий. Що являє собою кожний з них?

Зміст статті

 • Що таке сірий чавун?
 • Що таке білий чавун?
 • Порівняння
 • Таблиця

Що таке сірий чавун?

Відповідний тип чавуну відноситься до найпоширеніших в сфері машинобудування. Цей метал характеризується наявністю в шлифе графіту пластинчастої форми. Його вміст у сірому чавуні може бути різним. Чим воно більше, тим більш темним стає метал на зламі, а також тим м'якше чавун. Виливки з розглянутого типу металу можуть випускатися будь-якої товщини.

Основні особливості сірого чавуну:

 1. мінімальне відносне подовження - як правило, не перевищує 0, 5%;
 2. невисока ударна в'язкість;
 3. низька пластичність.

В сірому чавуні є невеликий відсоток пов'язаного вуглецю - не більше 0, 5%. Частина, що залишилася вуглецю представлена ​​у вигляді графіту - тобто у вільному стані. Сірий чавун може випускатися на перлитной, ферритной, а також змішаної - ферито-перлітною - основі. В даному металі, як правило, присутній значний відсоток кремнію.

Сірий чавун досить легко піддається обробці за допомогою ріжучих інструментів. Цей метал використовується під час відпливу виробів, які оптимальні з точки зору опору стисненню.Наприклад, різних опорних елементів, батарей, водопровідних труб. Поширене застосування сірого чавуну і в машинобудуванні - найчастіше при виготовленні деталей, для яких не характерні ударні навантаження. Наприклад, корпусів для верстатів.

до змісту ↑

Що таке білий чавун?

Даний тип чавуну характеризується наявністю вуглецю, який практично повністю представлений в структурі металу в зв'язаному стані. Розглянутий метал - твердий і в той же час досить крихкий. Він стійкий до корозії, зносу, температурного впливу. Білий чавун досить важко піддається обробці за допомогою ручних інструментів. На зламі цей метал має світлий відтінок, променисту структуру.

Основна сфера застосування білого чавуну - подальша переробка. Як правило, він переробляється в сталь, у багатьох випадках - як раз таки в сірий чавун. У промисловості його застосування не надто поширене через крихкість і труднощі обробки.

Відсотка кремнію в білому чавуні істотно менше, ніж у сірому. В даному металі також може бути більш висока концентрація марганцю і фосфору (відзначимо, що багато в чому їх наявність визначається хімічним складом руди, з якої виплавляється чавун). Власне, збільшення кількості кремнію в металі супроводжується скороченням обсягу пов'язаного вуглецю в його структурі.

до змісту ↑

Порівняння

Основна відмінність сірого чавуну від білого в тому, що в першому є невеликий відсоток пов'язаного вуглецю, у другому - навпаки, присутній головним чином пов'язаний вуглець. Дана особливість зумовлює різницю між розглянутими металами в аспекті:

 • твердості;
 • кольору на зламі;
 • стійкості до зношування;
 • крихкості;
 • оброблюваності ручним інструментом;
 • сфери застосування;
 • відсотка пов'язаного і вільного вуглецю;
 • відсотка кремнію, марганцю, фосфору.

Більш наочно вивчити те, в чому різниця між сірою і білим чавуном полягає в зазначених аспектах, нам допоможе невелика таблиця.

до змісту ↑

Таблиця

Сірий чавун Білий чавун
Менш твердий Більш твердий
Темніший на зламі Більш світлий на зламі
Менш стійкий до зносу Більш стійкий до зношування
Менш крихкий Більш крихкий
добре піддається обробці ручним інструментом Чи не занадто добре піддається обробці ручним інструментом
Активно застосовується в різних сферах промисловості Використовується головним чином з метою виготовлення стали, сірого чавуну
Має великий відсоток вільного вуглецю - в вигляді графіту Включає в осн бараном пов'язаний вуглець
Характеризується великим відсотком кремнію, меншим - марганцю, фосфору Характеризується меншим відсотком кремнію, великим - марганцю, фосфору