Різниця між глюкозою і цукром

Різниця між глюкозою і цукром

Слова "глюкоза" і "цукор" пересічний обиватель навіть без хімічної освіти обов'язково асоціює один з одним, що не дивно: ці терміни дуже близькі. Але різниця між ними істотна. У чому вона полягає?

Зміст статті

  • Що таке глюкоза?
  • Що таке цукор?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке глюкоза?

Глюкоза - солодка речовина, що відноситься до моносахаридам і вуглеводів. У великій кількості міститься у фруктових і ягідних соках - зокрема, в виноградному. Може бути утворена в організмі людини внаслідок розщеплення сахарози (тобто цукру - про нього пізніше) на глюкозу і фруктозу.

Являє собою кристали без кольору і запаху. Добре розчиняється у воді. Маючи солодкий смак, є тим не менш не найсолодшим з вуглеводів, поступаючись сахарозі приблизно в 2 рази по інтенсивності смаку.

Глюкоза - цінний поживний елемент. Вона дає більше 50% енергії організму людини. Глюкоза виконує найважливішу функцію, пов'язану з захистом печінки від токсинів.

до змісту ↑

Що таке цукор?

Цукор - це короткий, яка отримала побутову поширеність найменування сахарози. Вище ми відзначили, що даний вуглевод, потрапивши в організм людини, розщеплюється на глюкозу і фруктозу. Сахарозу прийнято відносити до дисахаридам - ​​оскільки в її складі є 2 інших типу вуглеводів: ті самі, на які вона розщеплюється.

В числі "еталонних" цукрів - тростинний, а також одержуваний з буряка. Він являє собою практично чисту сахарозу з невеликим відсотком домішок.

Розглядається речовина, як і глюкоза, є значущим живильним елементом і дає енергію організму. Сахароза, як і глюкоза, міститься у фруктовому і ягідному соку, в плодах. Велика кількість цукру присутній в буряках і очереті - вони належать до найбільш затребуваним типам сировини для виробництва відповідного продукту.

За зовнішнім виглядом сахароза схожа на глюкозу - вона являє собою кристали без кольору. Також добре розчиняється у воді. Сахароза має вдвічі солодший смак, ніж глюкоза.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність глюкози від цукру в тому, що перша речовина - моносахарид, тобто в структурі його формули присутній тільки 1 вуглевод. Цукор - це дисахарид, в ньому 2 вуглеводу, і один з них - як раз таки глюкоза.

Природні джерела розглянутих речовин багато в чому збігаються. І глюкоза, і цукор є у фруктах, ягодах, соках. Але отримання чистої глюкози з них - як правило, більш трудомісткий і технологічний процес, на відміну від отримання цукру (який до того ж в промислових масштабах витягується з обмеженого переліку рослинної сировини - головним чином з буряка і тростини). У свою чергу, глюкоза в промислових масштабах проводиться за допомогою гідролізу крохмалю або целюлози.

Визначивши, в чому різниця між глюкозою і цукром, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Глюкоза Цукор
Що спільного між ними?
Глюкоза входить в молекулярну формулу цукру (сахарози)
Обидві речовини - вуглеводи, мають солодкий смак
Обидві речовини - кристалічні, прозорі
Містяться у фруктах, ягодах, соках
У чому різниця між ними ?
Є моносахаридом (її молекулярна формула представлена ​​1 углеводом) Є дисахаридом (його молекулярна формула включає 2 вуглеводу - глюкозу і фруктозу)
Удвічі менше солодка, ніж цукор Удвічі більше солодкий, ніж глюкоза У промислових масштабах виходить з крохмалю, целюлози
В промислових масштабах виходить з тростини, буряка і іншого рослинної сировини