Різниця між глюкозою і фруктозою

Різниця між глюкозою і фруктозою

У харчовій промисловості поширене використання досить близьких за хімічними та фізичними властивостями речовин - глюкози і фруктози. Але різниця між ними досить істотна. У чому вона полягає?

Зміст статті

  • Що таке глюкоза?
  • Що таке фруктоза?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке глюкоза?

Глюкоза - це моносахарид, який у великій кількості зустрічається в багатьох фруктах, ягодах, а також соках. Особливо його багато в винограді. Глюкоза як моносахарид входить до складу дисахарида - сахарози, який також міститься у фруктах, ягодах, в особливо великій кількості - в буряках і очереті.

Глюкоза

Глюкоза утворюється в організмі людини внаслідок розщеплення сахарози. У природі ця речовина утворюється рослинами в результаті фотосинтезу. Але виділяти з відповідного дисахарида або за допомогою хімічних процесів, аналогічних фотосинтезу, що розглядається речовина в промислових масштабах нерентабельно. Тому в якості сировини для виробництва глюкози використовуються не фрукти, ягоди, листя або готовий цукор, а інші речовини - найчастіше целюлоза і крохмаль. Досліджуваний нами продукт виходить за допомогою гідролізу відповідного типу сировини.

Чистий глюкоза виглядає як речовина білого кольору без запаху.У неї солодкий смак (хоча вона значно поступається по даній властивості сахарози), вона добре розчиняється в воді.

Глюкоза має велике значення для організму людини. Дана речовина - цінне джерело енергії, яка потрібна для метаболічних процесів. Глюкоза може використовуватися як ефективний лікарський засіб при розладах системи травлення.

Вище ми відзначили, що внаслідок розщеплення сахарози, яка є дисахаридом, утворюється, зокрема, моносахарид глюкоза. Але це не єдиний продукт розщеплення сахарози. Інший моносахарид, який утворюється в результаті даного хімічного процесу, - фруктоза.

Розглянемо її особливості.

до змісту ↑

Що таке фруктоза?

Фруктоза , як і глюкоза, - це також моносахарид. У фруктах і ягодах зустрічається як в чистому вигляді, так і в складі, як ми вже знаємо, сахарози. У великій кількості присутній в меді, який приблизно на 40% складається з фруктози. Як і у випадку з глюкозою, що розглядається речовина утворюється в організмі людини внаслідок розщеплення сахарози.

Варто відзначити, що фруктоза, якщо говорити про молекулярну структуру, є ізомером глюкози. Це означає, що з точки зору атомного складу, а також молекулярної маси обидві речовини ідентичні. Однак вони відрізняються по розташуванню атомів.

Фруктоза

Один з найпоширеніших способів промислового отримання фруктози - гідроліз сахарози, яка виходить за допомогою ізомеризації, в свою чергу, продуктів гідролізу крохмалю.

Чистий фруктоза, на відміну від глюкози, являє собою прозорі кристали. У воді розчиняється також добре.Можна відзначити, що температура плавлення даної речовини нижче, ніж у глюкози. Крім того, фруктоза солодша - по даній властивості вона порівнянна з сахарозою.

до змісту ↑

Порівняння

Незважаючи на те що глюкоза і фруктоза - дуже близькі речовини (як ми відзначили вище, другий моносахарид - ізомер першого), можна виділити не одна відмінність глюкози від фруктози з точки зору, до наприклад, їх смакових властивостей, зовнішнього вигляду, способів отримання в промисловості. Звичайно, і загального у розглянутих речовин багато.

Визначивши, в чому різниця між глюкозою і фруктозою, а також зафіксувавши велика кількість загальних їх властивостей, розглянемо відповідні критерії в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Глюкоза Фруктоза
Що спільного між ними?
Фруктоза - ізомер глюкози
Глюкоза і фруктоза - моносахариди, входять до складу сахарози, яка є дисахаридом
Обидві речовини містяться у фруктах, ягодах, соках
У чому різниця між ними?
Менш солодка Більш солодка
Біла Безбарвна
В промислових масштабах виходить за допомогою гідролізу целюлози, крохмалю В промислових масштабах поширене отримання фруктози за рахунок гідролізу сахарози, отриманої з продуктів гідролізу крохмалю >