Різниця між генеральним директором і директором

Різниця між генеральним директором і директором

В структурі керівництва організації можуть бути присутніми посади директора і генерального директора. Чи може це припускати істотні відмінності між обов'язками співробітників, що працюють на відповідних позиціях?

Зміст статті

  • Факти про посади "генеральний директор"
  • Факти про посади "директор"
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про посади "генеральний директор"

Словосполучення "генеральний директор" в Росії використовується для найменування одноосібного органу управління комерційною фірмою - наприклад, АТ або ТОВ. Генеральний директор - необов'язково власник організації. Він може бути виключно найманою особою і не мати в принципі будь-якої участі в акціонерному капіталі фірми.

За кордоном співзвучні терміни (такі як, наприклад, General Director) відповідають вищої виконавчої посади, як правило, некомерційних організацій. В англомовних країнах людина, одноосібно очолює орган управління комерційною організацією, іменується Chief Executive Officer, або CEO. Даний термін - CEO - має широку поширеність, хоча і в порядку неофіційного використання, також і в Росії.

В ряді випадків словосполучення "генеральний директор" може замінюватися іншими термінами - наприклад, "президент". При цьому друга назва управлінської посади найчастіше вживається в контексті групи компаній.У той час як термін "генеральний директор", як правило, використовується для позначення одноосібного керівного органу в відокремлених фірмах.

до змісту ↑

Факти про посади "директор"

Термін "директор" в деяких випадках може бути синонімом розглянутому вище. Так, наприклад, в положеннях ФЗ "Про акціонерні товариства" присутній норма, за якою одноосібний орган управління фірмою можна посилатись як за допомогою як першого, так і другого термінів. Але в російській практиці менеджменту підприємств термін "директор" найчастіше використовується:

  • з метою позначення посади, що відповідає за розвиток будь-якого функціонального напряму бізнесу (наприклад, "директор по маркетингу", "комерційний директор");
  • з метою позначення вищої керівної посади в некомерційних організаціях (наприклад, "директор школи", "директор музею").

Що стосується позначення функціональних посад в некомерційних структурах, в цьому випадку найчастіше застосовується словосполучення "заступник директора". Наприклад, "заступник директора школи з виховної роботи". Хоча, звичайно, і в комерційних структурах "заступники" - в достатній мірі поширена посаду.

Примітний факт - в деяких компаніях формуються так звані Ради директорів. Однак власне директори, будь то генеральний (CEO) або функціональні менеджери, можуть не мати до подібних органам управління жодного стосунку.

До складу Ради директорів часто входять люди, які і зовсім не працюють в компанії. Синонім розглянутого терміна - "Наглядова рада". Він може формувати додаткові структури - такі як, наприклад, комітети.

до змісту ↑

Порівняння

Принципова відмінність генерального директора від директора слід шукати не з юридичної точки зору, а в аспекті практичного використання відповідних термінів з метою позначення тих чи інших посад в компанії. Також має значення сфера діяльності організації - бізнес або ж некомерційні активності.

Таким чином:

  • ключова фігура в структурі управління російських комерційних компаній - як правило, "генеральний директор" (або, неофіційно, CEO), некомерційних організацій - "директор";
  • функціональні менеджери в комерційних фірмах - як правило, "директори" (по маркетингу, кадрам і т. Д.), В некомерційних організаціях - заступники.

В структурі Ради директорів бізнесів ті люди, що займають будь-які із зазначених вище посад, можуть не бути присутнім зовсім.

до змісту ↑

Таблиця

Розглянувши то, в чому різниця між генеральним директором і директором, відобразимо ключові критерії, виявлені нами, в таблиці.

Генеральний директор Директор
Коли відповідні терміни можуть бути синонімами?
В комерційних фірмах - при позначенні одноосібного органу управління корпорацією
Відмінності між термінами
Застосовується при позначенні керівника комерційної фірми Застосовується при позначенні керівника некомерційної організації
Може замінюватися терміном "Президент", якщо мова йде про керівника холдингу Використовується при позначенні посади функціонального менеджера в комерційній фірмі, в некомерційній структурі аналогічними повноваженнями може володіти заступник директора