Різниця між гелем і маззю

Різниця між гелем і маззю

Сьогодні в більшості аптек повсюдно можна зустріти лікувальні препарати в формі як гелю, так і мазі. І те й інше засіб наноситься на шкіру і надає певний вплив на організм. А ось чим вони відрізняються? У яких випадках краще застосовувати гель, а в яких - використовувати мазь? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Гель - яка не містить жирів і масел, м'яка і в'язка за складом лікарська форма на гідрофільній (водної) основі.

Мазь - однорідна за своїм складом, жирна, в'язка, м'яка на дотик лікарська форма, створена для нанесення на шкіру, обробки слизових оболонок або ран.

до змісту ↑

Порівняння

І гель, і мазь складаються з основи і діючих лікарських речовин. Але якщо мазі виробляються переважно на жировій основі (вазелін, ланолін, рослинні масла, очищене свиняче сало, солідоли (нафтові масла), нафталан), то гелі зовсім не містять жирів, вони створені на базі води. Мазь являє собою колоїдний розчин, коли частки чинного речовини не розчинені повністю в основі. Гель на 70-80% складається з води і загусники, тому діюча речовина в ньому, на відміну від мазі, зазвичай повністю розчиняється в основі. За рахунок того, що гель абсолютно не жирний, він при необхідності легко змивається з шкіри, а також швидко і просто відпирається водою при випадковому попаданні на одяг.

Гель, в порівнянні з маззю, має кислотність (рівень pH), наближену до кислотності здорової шкіри, тому вважається більш фізіологічним засобом. До того ж гель при нанесенні не закупорює пори, за рахунок своєї пружною, пластичної, еластичною консистенції легко, практично моментально розподіляється по кожному покрову. Мазь поступово розподіляється і вбирається набагато повільніше. Гелю притаманні як підсушують, так і насичують шкіру рідиною (гідрофільні) властивості. Він зазвичай швидко утворює тонку плівку і добре тримається на шкірі та слизовій. Мазь найчастіше має зволожуючу дію, але коли шар цього препарату наноситься на шкіру і слизові оболонки, має пройти якийсь час, перш ніж він остаточно вбереться. Інакше необережним рухом ретельно нанесений шар мазі можна просто "змастити" з шкіри, і препарат доведеться наносити заново. Жирна мазь хороша для шелушащихся шкірних ранок, вона відмінно пом'якшить їх, а гель більше підходить для мокли ранок - він підсушить їх і завдяки утворюється тонкої непроникною пленочке захистить від проникнення бактерій і вірусів.

Мазь відрізняється більшою в'язкістю, ніж гель. Через те, що мазь виготовляється на жировій основі, вона може швидше, ніж гель, прийти в непридатність, адже рослинні масла мають властивість прогоркать на повітрі.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. В якості базової основи в гелі застосовується вода, а в мазі - специфічні (рослинні, тваринні, мінеральні та інші) жири. Відповідно, гель має гідрофільну, а мазь - гидрофобную основу.
  2. Гель швидко розподіляється, практично моментально підсихає і добре тримається на шкірі, утворюючи тонку плівку, але при цьому не закупорюючи пори.Мазь вбирається набагато повільніше, може сприяти закупорювання пор.
  3. Мазь за рахунок своєї жирової базової основи має переважно зволожуючим, пом'якшувальною дією. Вона наноситься головним чином на шелушащиеся, роздратовані місця, прекрасно виліковує поверхню шкіри. Гель одночасно і підсушує, і постачає вологу в організм. Тому він хороший для мокли ранок, а також для суглобів і глибоких шарів шкіри.
  4. Жирну мазь складніше відіпрати з одягу, ніж абсолютно нежирний, легко змивається гель.