Різниця між виноскою і посиланням

Різниця між виноскою і посиланням

Виноски та посилання - багато в чому схожі елементи форматування тексту. Але різниця між ними досить відчутна. У чому вона полягає?

Зміст статті

  • Що таке виноска?
  • Що таке посилання?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке виноска?

Основне призначення виноски - інформування читача про джерело даних, наведених в ту чи іншу пропозицію, абзаці чи іншої частини тексту і відповідних цьому джерелу за змістом або представлених у вигляді цитати з нього.

Сноска найчастіше представляє собою цифру в верхньому індексі або інший знак. Він ставиться після тексту і співвідноситься з розміщеної окремо від нього (як правило, розташованої в нижній частині сторінки) рядком, в якій вказується джерело даних, що відображаються у відповідному тексті.

Якщо в тексті присутні кілька виносок, то рядки, в яких вказуються джерела по відповідних ділянках тексту, зазвичай слідують один за одним. Нумерація виносок - якщо при їх форматуванні використані цифри - зазвичай суцільна: вона починається з цифри 1 і закінчується тієї, що відповідає останньому джерела даних в тексті. Але в деяких випадках нумерація виносок посторінкова. Тобто на кожній окремій сторінці вони в будь-якому випадку нумеруються з цифри 1.

до змісту ↑

Що таке посилання?

Призначення посилання - практично те ж, що характеризує застосування виноски. Посилання також призначена для позначення джерела даних, які наведені в тексті. Але виглядає відповідний елемент по-іншому - не як цифра або знак у верхньому індексі, а як інформація в дужках (зазвичай квадратних).

При цьому її зміст може:

  • бути ідентичним виносці (тобто являти собою цифру або знак);
  • бути ідентичним тим рядкам, які відповідають виноска;
  • відображати порядковий номер рядка, що розкриває джерело даних, які наведені в тексті.

Слід зазначити, що при форматуванні веб-сторінки без укладання відповідного може бути оформлена як "гіперпосилання" - елемент, що дозволяє читачеві перейти безпосередньо в джерело даних, наведених в тексті. Це джерело може розташовуватися на іншій ділянці сторінки, на іншій веб-сторінці або в окремому файлі. Але в структурі тих типів текстів, в яких використовуються звичайні посилання (найчастіше це наукові роботи, курсові, дипломні роботи), застосування гіперпосилань не поширене. Багато в чому це обумовлено незручністю переходу за гіперпосиланнями на веб-сторінки за допомогою текстових редакторів, за допомогою яких роботи відкриваються.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність виноски від посилання полягає в тому, що перший елемент тексту виглядає як цифра або знак у верхньому індексі, пов'язаний з рядком за межами тексту (розташованої зазвичай нижче нього), в якій відбивається джерело даних, що наведені у фразі, реченні або, наприклад, абзаці. Другий елемент передбачає відображення відповідного джерела безпосередньо в тексті - в дужках.Зазвичай - після фрази, пропозиції або абзацу, в якому наведені дані з джерела.

Що зручніше - виноски або посилання - момент дискусійне. З точки зору скорочення займаної площі на сторінці, ймовірно, елементи тексту першого типу будуть більш оптимальні. Але з точки зору оперативності знаходження інформації про джерело даних, наведених в тексті, посилання, можливо, виявиться краще, оскільки читачеві в цьому випадку можна не відволікатися на пошук потрібних рядків, які пов'язані з виносками.

Варто відзначити, що за допомогою виносок або посилань можуть наводитися не тільки джерела даних, відображених в тексті за змістом, відповідному оригінальним формулюванням, або у вигляді цитати, але також і коментарі або пояснення до тексту.

Визначивши, в чому різниця між виноскою і посиланням, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Сноска Посилання
Що спільного між ними?
Виноски та посилання призначені для інформування читача про джерела даних, наведених в тексті
У чому різниця між ними?
Оформляється в вигляді цифри або знака в верхньому індексі, який пов'язаний з рядком, розміщеної окремо від тексту (зазвичай внизу сторінки) і містить відомості про джерело даних по тексту Являє собою відомості про джерело даних по тексту, розміщені в дужках після фрази, пропозиції або абзацу, в якому відповідні формулювання приведені