Різниця між фестивалем і конкурсом

Різниця між фестивалем і конкурсом

В сфері творчості і мистецтва часто проводяться такі заходи, як фестивалі та конкурси. Що вони собою являють?

Зміст статті

 • Що таке фестиваль?
 • Що таке конкурс?
 • Порівняння
 • Таблиця

Що таке фестиваль?

Під фестивалем прийнято розуміти святковий захід, учасники якого - музиканти, артисти, циркачі, актори - показують свої досягнення, вміння, діляться різними ідеями з колегами, глядачами.

Для багатьох фестивалів характерна змагальна складова - по їх завершенні учасники можуть бути номіновані на будь-які престижні нагороди за ті досягнення, які вони змогли показати публіці на заході. Крім того, в деяких випадках рішення по нагороджень учасників фестивалю приймаються журі або експертами до заходу - з урахуванням попередніх досягнень учасників.

На багатьох фестивалях немає змагальної складової. В цьому випадку їх учасники показують свої вміння глядачам, виступають в своє задоволення.

Фестивалі можуть проводитися в різних форматах - в закритому приміщенні, на відкритому повітрі, на круїзних лайнерах. Як правило, на них запрошується велика кількість глядачів. Можлива і трансляція заходу - по телебаченню, в рамках онлайн-каналів, на велику аудиторію.

Тематика фестивалів може бути дуже різною. Так, є заходи, присвячені:

 • кіно;
 • театру;
 • літературі;
 • релігії;
 • науці;
 • музиці;
 • мистецтву;
 • творчості;
 • танців;
 • кулінарії.

Є і незвичайні фестивалі - наприклад, пов'язані з рольовими іграми, байкерським рухом.

до змісту ↑

Що таке конкурс?

Під конкурсом в широкому сенсі прийнято розуміти захід, що представляє собою деякий змагання, вікторину, виставку досягнень - то є передбачає виявлення переможців.

У вузькому сенсі під конкурсом може розумітися:

 1. різновид або частина фестивалю з більш вираженою змагальної складової (коли мається на увазі не тільки вручення вищих нагород, але також розподіл учасників по місцях - 1, 2, 3 - іноді з врученням медалей) ;
 2. відбір учасників на будь-який захід (також по змагальному принципом або в процесі співбесіди);
 3. відбір компанією-роботодавцем кандидатів на працевлаштування за допомогою виявлення серед них кращих з досвіду, навичок, знань.

Масштаби конкурсів можуть бути дуже різними - за кількістю учасників, глядачів, тематичних напрямків змагань, змагань або виставок досягнень.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність фестивалю від конкурсу в тому, що захід першого типу практично завжди характеризується значним масштабом. У той час як конкурси (якщо розглядати дане поняття і в широкому, і у вузькому контекстах) можуть бути як дуже вражаючими за кількістю учасників і глядачів, так і в достатній мірі скромними.

Для класичних фестивалів "скромність" за визначенням не характерна - це пишне, святковий захід.Чи не настільки, як ми зазначили вище, виражена в них і змагальна складова. Учасники фестивалів у багатьох випадках прагнуть, перш за все, отримати задоволення від перебування в атмосфері святкування, намагаються радувати своєю творчістю інших людей. Конкурс, в свою чергу, цілком може вилитися в наполегливе протистояння змагаються за приз учасників.

Поняття фестивалю (крім випадку, коли воно відповідає одній з різновидів конкурсу) трактується більш-менш однозначно - як масштабне святковий захід переважно в сфері творчості і мистецтва. У свою чергу, сутність конкурсу можна розуміти як у широкому, так і у вузькому сенсі.

Визначивши, в чому різниця між фестивалем і конкурсом, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Фестиваль Конкурс
Що спільного між ними?
Під конкурсом (в одній з трактувань даного поняття) може розумітися різновид або частина фестивалю з вираженою змагальної складової
У чому різниця між ними?
Являє собою практично завжди масштабний захід Може бути заходом і з невеликою кількістю глядачів і учасників
Змагальна складова в фестивалях не так виражена, як в конкурсах Змагальна складова в конкурсах виражена в достатній мірі явно Слово "фестиваль" має більш вузьку сферу застосування
Слово "конкурс" має більш широку сферу застосування