Різниця між папоротями і водоростями

Різниця між папоротями і водоростями

Папороті і водорості - рослини, які мають певну схожість. Але різниця між ними значна. У чому вона полягає?

Зміст статті

  • Що являють собою папороті?
  • Що представляють собою водорості?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що являють собою папороті?

До папоротям відносяться рослини, що класифікуються як судинні та вищі спорові. Можна відзначити, що вони є давніми предками хвойних дерев. Таким чином, папороті належать до найдавніших рослинам. Представлені вони у великій кількості біологічних видів. Сучасні дослідники виділяють близько 10 тис. Видів папоротей.

Папороть

У чому полягають особливості розглянутих рослин? Перш за все в тому, що у папоротей фактично відсутні повноцінні листя. Замість них на відповідних рослинах знаходяться так звані плосковеткі. Тобто вони є, по суті, гілками, а не листям. Однак листова пластинка у папоротей все ж є.

Є в структурі рослин розглянутого типу і корінь. Тому папороті класифікуються в сучасних біологічних школах як вищі рослини. Іншими словами - мають тканини з клітинами різних типів.

Розмножуються рослини, про які йде мова, за допомогою спор, а також вегетативно.Тобто папороть може вирости з плосковеткі, кореневища або, наприклад, нирки. Однак здатні вони і до статевого розмноження.

Папороті можуть рости як на суші, так і у воді. Наприклад, індійський водяній папороть дуже популярний у акваріумів. Іноді він зараховується до водоростей. Але з точки зору біології це не зовсім вірний підхід. Водна папороть можна вважати прикладом водоростей хіба що неофіційно. Справа в тому, що водорості - зовсім інший тип рослин. Розглянемо їх особливості.

до змісту ↑

Що представляють собою водорості?

До водоростям відносять досить велику групу рослин, які класифікуються на 12 різних відділів. Так, наприклад, є водорості синьо-зелені, бурі, зелені, червоні. Всього біологи виділяють близько 35-40 тис. Рослин відповідного типу.

Водорості

Головна особливість водоростей в тому, що в їх структурі немає елементів, властивих більшості рослин на суші, - кореня, стебла і листя. Тому в сучасних біологічних школах їх прийнято відносити до нижчих рослин. У свою чергу, у вищих - до яких відносяться папороті, - тканини представлені, як ми зазначили вище, різними типами клітин.

В деяких водоростях (зокрема, в синьо-зелених) в клітинах відсутні ядра. Тому їх у багатьох біологічних школах навіть класифікують як бактерії. У водоростей, що мають ядра, є, як і у багатьох інших рослин, хлоропласти. Але до фотосинтезу пристосовані не всі водорості відповідного типу.

Розміри рослин, про які йде мова, можуть сильно відрізнятися в залежності від їх конкретного біологічного виду. Деякі водорості реально розгледіти тільки під мікроскопом.Є ті, що мають довжину в десятки метрів. Є водорості і зовсім одноклітинні.

Рослини відповідного типу з тієї причини, що у них немає кореня, можуть вільно плавати у воді і підтримувати при цьому процеси життєдіяльності. Однак слід зазначити, що існують водорості, здатні рости і на суші.

Розмножуються рослини, про які йде мова, як вегетативним шляхом (зокрема, за допомогою ділення клітин), так і статевим.

до змісту ↑

Порівняння

Головне, принципова відмінність папоротей від водоростей полягає в тому, що рослини першого типу мають в своїй структурі окремі елементи - корінь і плосковеткі, представлені різними типами клітин. Тобто є вищими рослинами. У водоростях, в свою чергу, клітини однотипні. Відповідні рослини - нижчі.

Таким чином, з точки зору еволюції папороті - молодше водоростей, вони більш розвинені, якщо говорити про внутрішню структуру, в їх клітинах є ядра. У той час як, зокрема, у синьо-зелених водоростей вони відсутні.

Папороті мають корінь, тому можуть здійснювати життєдіяльність тільки на грунті. Водорості кореня не мають, тому цілком здатні перебувати і розвиватися у вільному плаванні.

Звичайно, і за зовнішнім виглядом папороті істотно відрізняються від більшості водоростей. Головне, помилково не віднести до других водні види папоротей. Такі як, наприклад, індійський, який популярний, як ми зазначили вище, у любителів акваріумних риб.

Визначивши, в чому різниця між папоротями і водоростями полягає принципово, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Папороті Водорості
Що спільного між ними?
Є папороті, що живуть у воді, а є водорості, які можуть рости на суші
Багато водорості містять хлорофіл і здійснюють фотосинтез - як папороті та інші вищі рослини
У чому різниця між ними?
є вищими рослинами, що мають тканини з різними типами клітин є нижчими рослинами, які складаються з однотипних клітин
В клітинах папоротей є ядра Існують водорості, які не мають ядер, - зокрема, синьо-зелені (при цьому багато вчених відносять їх до бактерій)
Чи можуть здійснювати життєдіяльність тільки на грунті Чи можуть здійснювати життєдіяльність і в воді