Різниця між фантазією і уявою

Різниця між фантазією і уявою

Здатність малювати в своїй свідомості найхимерніші і реалістичні картинки властива далеко не кожній людині. Так само як і вміння писати неймовірно захоплюючі розповіді, створювати шедеври з несподіваних матеріалів або на подив незвично оформляти традиційні страви. Робити це можуть лише творчі люди, що володіють добре розвиненою фантазією і уявою. Але чи існує принципова різниця між двома з виду схожими поняттями? Розглянемо докладніше, чим відрізняється фантазія від уяви.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Фантазія

Фантазія - яка надається людиною або групою людей ситуація, яка виражає їх бажання, але не відповідає реальності . Її також можна назвати імпровізацією на вільну тематику. Фантазувати - значить складати. Дана здатність виступає обов'язковою умовою творчої реалізації людини. Фантазія проявляється в побудові образу або моделі результатів діяльності в разі, коли наочна "картинка" не потрібно. Наприклад, письменник може створювати цілісний твір на основі розрізнених архівних джерел, доповнюючи їх за допомогою власних творів. До фантазійним прийомів відносяться акцентування, аналогія і типізація.

Уява

Уява - здатність свідомості формувати образи, ідеї, уявлення і маніпулювати ними.Відіграє визначальну роль в таких психічних процесах, як планування, моделювання, гра, творчість, пам'ять. У більш широкому сенсі під даним терміном мається на увазі будь-який процес, що протікає "в образах". Будучи основою наочного мислення, він дозволяє людині вирішувати завдання без застосування практичних дій і краще орієнтуватися в ситуації. Уява виступає однією з форм психічного отзеркаліванія світу. Залежно від типу класифікації може бути активним і пасивним, конкретним і абстрактним, репродуктивним і творчим.

до змісту ↑

Порівняння

Насправді відмінностей у розглянутих понять трохи, але всі вони є досить суттєвими. Як випливає з визначення, фантазія дозволяє людині представляти різні ситуації, далекі від дійсності. Важливо розуміти, що в основі даного процесу лежать накопичені знання. Традиційним носієм фантазії виступає казка.

Що ж стосується уяви, то під його визначення підпадає сукупність ідей і образів, заснованих на реальності. Фундаментом процесу також є отриманий раніше досвід. Якщо фантазія часто залишається вигадкою, то намальована за допомогою уяви картина цілком здатна матеріалізуватися. Потрібно лише докласти певну кількість зусиль. Наприклад, дитина може нафантазувати, що він перетворюється на супергероя. Однак це не додасть йому сверхспособностей. З іншого боку, він може намалювати в своїй уяві костюм супергероя. Виготовити його за участю батьків - цілком здійсненне завдання. У цьому полягає ще одна відмінність фантазії від уяви.

Багато людей вважають, що придумування і творчість є абсолютно безглуздими речами, які не мають практичного застосування.Однак подібна думка свідомо помилкова. Адже добре розвинені фантазія і уява виступають чудовою базою для формування нестандартного мислення, яке особливо цінується в сучасному суспільстві. Крім того, дані якості сприяють творчості. Взяти хоча б літературні твори з жанру наукової фантастики або чудові картини, намальовані за допомогою піску. Передумовами до їх створення стали образи, що виникли в голові у творчих людей.

Порівняльна таблиця допоможе зробити висновок про те, в чому різниця між фантазією і уявою.

Фантазія Уява
Запропонована людиною ситуація, далека від дійсності Сукупність ідей і образів, заснованих на реальності
Залишається вигадкою Намальовані картинки можуть втілюватися в життя