Різниця між фантастикою і фентезі

Різниця між фантастикою і фентезі

Всі діти люблять казки. А дорослі діти тим більше. Тільки казки у них страшніше, так цікавіше. Тут вже царівною-жабою не здивуєш, і спритні письменники придумали жанр, який допомагає полинути від реальності в казковий світ цілком "дорослого" масштабу. Світ фантастики. Цей жанр, мабуть, один з найдавніших жанрів літератури, адже давньогрецькі міфи і легенди теж належать до фантастичного жанру. До того ж, фантастика дуже різноманітна, включає в себе багато різновидів, в тому числі наукову фантастику і фентезі. Схожість назв і те, що в дев'ятнадцятому - двадцятому столітті наукова фантастика отримала величезну популярність, призвело до того, що говорячи про фантастику, ми маємо на увазі наукову фантастику, а фентезі взагалі в окремий жанр не виділяємо. Спробуємо провести грань між двома жанрами фантастики: наукової та фентезі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Виникнення
  • Піджанри
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Існує величезна кількість визначень, як наукової фантастики, так і фентезі. Зупинимося на найпоширеніших.

Дослівно наукова фантастика перекладається як "науковий вигадка". Визначити його можна як різновид фантастичної літератури і мистецтва, в основі якої лежить наукове припущення, доповнене фантазією автора.Ці фантазії можуть розвиватися не тільки на основі технологічних реалій, а й історичних, культурних, просторово - тимчасових і т. Д. Наукова фантастика не стосується тільки чарівництва і магії.

Кадр з науково-фантастичного фільму "Голова професора Доуеля"

Зате фентезі заповнює цю прогалину. І в основі цього жанру лежить вільний політ фантазії, не обмежений науковими рамками. Фентезі - це різновид фантастики, в основі якої - політ фантазії автора не обмеженого рамками наукового прогресу чи регресу. Світ фентезі розвивається завдяки містичним елементам, а також магії і чаклунства. Перекладається з англійської як фантазія.

Гаррі Поттер. Фентезі до змісту ↑

Виникнення

Знову ж, багато хто думає, що фантастика з'явилася лише на рубежі дев'ятнадцятого - двадцятого століть. Але це не вірно. Як було написано вище, до фантастики відносяться міфи і легенди різних народів. Фантастична література розвивалася і в епоху Відродження (утопічні твори), і протягом усього середньовіччя (романтична фантастика). А ось наукова фантастика, як жанр, як раз з'явилася завдяки науково-технічному прогресу дев'ятнадцятого століття. Піонерами жанру стали Жюль Верн, в СРСР - А. Толстой, А. Бєляєв.

А ось батьком-засновником фентезі вважається Дж. Р. Р. Толкієна з його знаменитим Більбо Беггінса ( "Хоббіт, або Туди і назад"). Потім ідею добрих (і не дуже) гномів, ельфів і гоблінів підхопили інші письменники. Але пік популярності фентезі припав на дев'яності роки двадцятого століття. І до цього дня фентезі - найпопулярніший вид фантастики, що потіснив наукову фантастику.

Деякі твори стоять як би на стику цих жанрів, наприклад, творчість Урсула Ле Гуїн. Її твори відносять то до фентезі, то до фантастики. Це як раз той випадок, коли один жанр плавно перетікає в інший

до змісту ↑

Піджанри

піджанр наукової фантастики не дуже багато. Ми просто перерахуємо основні і типових представників даного піджанру: технологічна фантастика (Р. Хайнлайн), кіберфантастіка (А. Кларк), соціологічна (Оруелл). Кожен з цих піджанрів пережив пік популярності на певний десятиліття двадцятого століття. Але в останні кілька десятиліть науково-фантастичну літературу потіснив жанр фентезі у всіх його проявах.

Жанрів фентезі величезна кількість. Більш того, з розвитком інтернету та комп'ютерних ігор, цей жанр відвоював собі ще одну нішу. Найбільш поширені піджанри: чарівне, містичне і наукообразное.

Також фентезі тісно сплелися з іншими літературними жанрами, породивши фантастичний детектив або фантастичний бойовик.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Основою наукової фантастики служать наукові факти, основа фентезі - диво.
  2. Наукова фантастика дослівно перекладається як науковий вигадка, а фентезі як фантазія.
  3. Фундамент для зародження обох жанрів стала фантастика. Наукова фантастика з'явилася на стику дев'ятнадцятого - двадцятого століть, і бурхливо розвивалася протягом усього двадцятого століття. Фентезі з'явилася в середині століття.
  4. Наукова фантастика зараз переживає не найкращі часи, а фентезі навпаки розвивається, породжуючи все нові і нові жанри.