Різниця між виборами і референдумом

Різниця між виборами і референдумом

Справжня демократія полягає в тому, що народ бере безпосередню участь у власній долі і вирішує серйозні питання самостійно. Для вираження волевиявлення громадян існують такі форми прямої демократії, як вибори і референдум. Наявність подібних інститутів управління говорить про високий рівень розвитку суспільства. Форми волевиявлення народу серйозно відрізняються один від одного, хоча механізм їх проведення багато в чому схожий.

Вибори - процес формування органів виконавчої і законодавчої влади шляхом збору голосів за учасників. Це можуть бути представники громадських рухів, партії, самовисуванці. Вибори бувають місцевими (формування місцевої ради депутатів, крісло губернатора), а також загальними (парламент, президент). Це найдемократичніший спосіб формування органів влади, але лише в тому випадку, коли правила їх проведення неухильно дотримуються усіма учасниками події.

Референдум - форма народного управління, при якій громадяни висловлюють свою думку по найбільш значущим для держави питань: прийняття конституції, скасування смертної кари, будівництво атомної станції і т. Д. Плебісцит може бути загальнодержавним , а також регіональним і місцевим. Дана форма волевиявлення громадян організовується в міру необхідності: як з ініціативи державних органів і партій, так і представників громадських об'єднань, громадян.

Порівняння

Як вибори, так і референдуми можуть проводитися на різному рівні: місцевому, регіональному, загальнодержавному. Порядок їх призначення та особливості організації прописані в законодавстві і повинні неухильно дотримуватися. Однак на виборах коло питань свідомо обмежений: це голосування "за" і "проти" конкретних кандидатів і партій. На референдумі можуть обговорюватися якісно інші проблеми. Це питання націоналізації майна, відмови від смертної кари або ядерної зброї, наділення незалежністю певної адміністративної одиниці. Учасник або голосує "за" або "проти", або вибирає певний варіант із запропонованих альтернатив.

При цьому результат виборів - легітимність влади, тобто мандата учасника. Як тільки закінчиться термін дії повноважень, вони повинні будуть поступитися своїм місцем наступникам. Це стосується президентів, депутатів, губернаторів. Рішення, прийняті на референдумі, мають вищу силу і діють безстроково - до їх скасування на аналогічному плебісциті.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Періодичність проведення. Референдум призначається в міру виникнення питань, що вимагають народного волевиявлення. Вибори президента, парламенту, а також інших органів влади проводяться один раз в 3-6 років або достроково.
  2. Коло розв'язуваних питань. На виборах громадянам потрібно відповісти, яку партію або яких людей вони хочуть бачити на посадах державних органів. На референдумі можна почути думку про можливість прийняття нової конституції, роззброєння, відмову від атомної енергії.
  3. Результат. Референдум надає легітимність конкретного питання, а вибори - мандату їх учасника.
  4. Мета.Вибори необхідні для формування органів влади, референдуми - для визначення умов подальшого розвитку суспільства.
  5. Термін дії. Особи, які отримали владу після виборів, користуються нею в межах заздалегідь відведеного інтервалу. Рішення, прийняті на референдумі, мають вищу силу і діють безстроково.