Різниця між домінуванням і Епістаз

Різниця між домінуванням і Епістаз

Домінування і епістаз - два явища з області "вищої" генетики. Завдяки знанню принципів домінування і епістазу, людина зможе пояснити особливості зовнішності, які отримав його дитина, передбачити забарвлення очікуваних цуценят у улюбленого собаки або вирахувати колір і форму плодів, що ростуть в його саду.

Домінування

Домінування або домінантність - це явище, при якому в процесі взаємодії двох алелей в одному гені, один ген пригнічує прояв іншого. Це виражено в фенотипі. При розгляданні процесу домінування використовуються такі терміни: домінантний ген і рецесивний ген.

Домінантними є гени, що відповідають у людини за прояв косоокості, карликовості, полідактилії, веснянок і нормального згортання крові. Рецесивними для людини є дальтонізм, відсутність косоокості, цукровий діабет, гемофілія і альбінізм. Якщо в гені "зіткнулися" домінантний і рецесивний аллель, то людина народиться косоокий, карликом, з шістьма пальцями, з веснянками, з хорошою згортання крові. Якщо в гені "злилися" дві рецесивні аллели, які відповідають за один ознака, то людина народиться некосоглазим, без веснянок, з гемофілією і альбіносом.

Існує 5 типів домінування:

  1. Повне домінування, коли фенотип людини за однією ознакою з рецесивною і домінантною алелей в гені абсолютно ідентичний людині, в гені якого зійшлися два домінантних гена однієї ознаки.У чистому вигляді повне домінування зустрічається вкрай рідко.
  2. Неповне домінування, коли фенотип людини, тварини, рослини є усередненим варіантом прояву домінуючого і рецесивного гена. При схрещуванні червоного і білого квітки вийде рожевий, хоча домінантним алелем був червоний.
  3. Кодомінування - в фенотипі людини з різними алелями, що відповідають за один ознака, проявляються обидва алелі. Класичним прикладом є групи крові людини і комбінування в них агглютиногенов А і В.
  4. При Наддомінування будь-якої характерна ознака проявляється сильніше в варіанті "сходження" в гені домінантною і рецесивною алеллю, ніж у тієї особи, яка отримала лише домінантні аллели. Прикладом є мутантний гель, який протидіє малярії, або летальний ген, коли гетерозиготні особини виявляють фантастичну життєстійкість.
  5. Існує домінування, яке прив'язане до підлоги особини. Для самців один аллель є домінантним, для самок - рецесивним. Прикладом є комолі овець і рогатого баранів.

Епістаз

Епістаз - явище, коли фенотип за певною ознакою формують неалельні гени. При цьому один ген, названий епістататічним, пригнічує або змінює прояви іншого - гіпостатічного. Явище епістазу назад комплементарному впливу. Епістаз проявляється в забарвленні тварин і кольорі плодів рослин.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. В процесі домінування "бойові дії" розгортаються між алелями одного гена, при Епістаз певна ознака формують кілька генів.