Різниця між ДНК і РНК

Різниця між ДНК і РНК

Спочатку людям здавалося, що фундаментальною основою життя є білкові молекули. Однак, наукові дослідження дозволили виявити той важливий аспект, який відрізняє живу природу від неживої: нуклеїнові кислоти.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) - це макромолекула, яка зберігає в собі і передає з покоління в покоління спадкову інформацію. У клітинах ж основна функція молекули ДНК - це збереження точної інформації про будову білків і РНК. У тварин і рослин молекула ДНК міститься в складі ядра клітини, в хромосомах. Чисто з хімічної точки зору молекула ДНК складається з фосфатної групи і азотистого підстави. У просторі вона представлена ​​як дві спірально закручені нитки. Азотисті основи - це аденін, гуанін, цитозин і тимін, причому з'єднуються вони між собою тільки за принципом компліментарності - гуанін з цитозином, а аденін з тиміном. Розташування нуклеотидів в різній послідовності дозволяє кодувати різну інформацію про типи РНК, що беруть участь в процесі синтезу білка.

Молекула РНК відома нам під назвою "рибонуклеїнова кислота". Як і ДНК, ця макромолекула невід'ємно міститься в клітинах всіх живих організмів. Їх будова багато в чому збігається - РНК, так само як і ДНК, складається з ланок - нуклеотидів, які представлені у вигляді фосфатної групи, азотистого підстави і цукру рибози.Розташування нуклеотидів в різній послідовності дозволяє кодувати індивідуальний генетичний код. РНК бувають трьох видів: і-РНК - відповідає за передачу інформації, р-РНК - є складовою рибосом, т-РНК - відповідає за доставку амінокислот до рибосом. Крім усього іншого, так звана матрична РНК використовується всіма клітинними організмами для синтезу білка. У окремих молекул РНК можна відзначити власну ферментативну активність. Проявляється вона здатністю як би "розривати" інші молекули РНК або ж поєднувати два РНК-фрагмента. РНК так само є складовою частиною геномів більшості вірусів, у яких вона виконує ту ж роль, що й у вищих організмів макромолекула ДНК.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, ми з'ясували, що обидва ці поняття відносяться до нуклеїнових кислот з різними функціями: РНК займається перенесенням біологічної інформації, записаної в молекулах ДНК, яка в свою чергу відповідає за збереження інформації і передає її у спадок. Молекула РНК такий же полімер, як і ДНК, тільки більш короткий. Крім того ДНК є подвійною ланцюг, РНК - це одноцепочной структура.

натисніть на картинку для збільшення

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. До складу ДНК входять дезоксирибонуклеотидів, до складу РНК - рибонуклеотиди.
  2. Азотисті основи в молекулі ДНК - тимін, аденін, цитозин, гуанін; в РНК замість тиміну бере участь урацил.
  3. ДНК є матрицею для транскрипції, вона зберігає генетичну інформацію. РНК бере участь в синтезі білка.
  4. У ДНК подвійний ланцюг, закручена по спіралі; у РНК - одинарна.
  5. ДНК є в ядрі, пластидах, мітохондріях; РНК - утворюється в цитоплазмі, в рибосомах, в ядрі, власна РНК є в пластидах і мітохондріях.