Різниця між заперечної і нікчемним правочином

Різниця між заперечної і нікчемним правочином

Деякі операції, що здійснюються людьми, є оспорімой або нікчемними. Важливо розмежовувати ці два варіанти. Розглянемо питання детальніше і з'ясуємо, чим відрізняється оспоримая угода від незначної.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

До оспорімим відносять угоди, які можуть отримати статус недійсних виключно за рішенням суду.

Нікчемною називають угоду, спочатку недійсну через її невідповідність законодавчим нормам.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, узагальнюючий для обох випадків термін - недійсний правочин. Під нею в юриспруденції розуміється протизаконний акт, який вимагає анулювання. А відміну заперечної операції від незначної полягає в тому, коли кожна з них отримує статус незаконною.

Оспоримая угода спочатку має право на існування. Після укладення вона вступає в силу і тягне за собою передбачені юридичні наслідки, як і належить. Однак, на відміну від звичайного законного договору, вона може бути визнана недійсною і скасована.

Перелік угод, що відносяться до оспорімим, позначений. До них зараховуються ті, що оформлені під тиском, в результаті погроз, обману або в стані омани. Угоди, укладені чотирнадцяти-вісімнадцятирічними або особами з обмеженими правами, теж є оспорімой.

Щоб анулювати такий договір, обов'язково потрібно судовий розгляд. Наприклад, якщо п'ятнадцятирічний підліток підписує будь-яку угоду, не порадившись з батьками, то вони мають право звернутися в юридичні інстанції з проханням скасувати цей акт.

У той же час дорослі можуть бути і не проти скоєного. Тоді немає необхідності залучати суд, і угода буде вважатися абсолютно законною. Варто підкреслити, що коло мають право на оскарження обмежений. Перш за все, в нього входять самі учасники договору і зацікавлені особи.

У чому різниця між заперечної і нікчемним правочином? У тому, що остання автоматично є недійсною. Цей факт не потрібно доводити в суді, оскільки для укладення такого договору з самого початку не існувало законних підстав. Незначною буде, наприклад, вважатися угода, яка суперечить моральним засадам, а також та, в якій бере участь особа до 14 років або психічно нездорова.

Втім, висунення позову про визнання угоди такого роду недійсною, а точніше, про підтвердження даного факту, цілком можливо. Іноді це необхідно, щоб домогтися повернення всієї ситуації в початкове положення, наприклад, якщо сторони добровільно цьому не сприяють. Заявником тут може бути практично будь-яка особа, а також сам суд.