Різниця між прямим і непрямим податком

Різниця між прямим і непрямим податком

Відповідно до одним з поширених підходів, податки можуть класифікуватися на прямі і непрямі. У чому сутність тих і інших?

Зміст статті

  • Факти про прямі податки
  • Факти про непрямі податки
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про прямі податки

До прямих належать податки, що стягуються безпосередньо з того суб'єкта, якому юридично належить оподатковуваний база (доходи або активи), і фактично виплачуються їм же.

Приклади прямих податків, встановлених російськими законами: прибутковий, на прибуток організацій, на майно, на видобуток корисних копалин.

Розрахунок прямих податків здійснюють безпосередньо платник або державні органи, що відповідають за збір відповідних платежів до бюджету. У Росії це ФНС, представлена ​​територіальними структурами в регіонах і муніципалітетах.

до змісту ↑

Факти про непрямі податки

До непрямих відносяться податки, які, як і прямі, стягуються з суб'єкта, який володіє базою оподаткування, але фактично сплачуються за рахунок коштів інших осіб.

Один з найпоширеніших непрямих податків в Росії і в світі - ПДВ. Його повинні сплачувати продавці товарів і сервісів (в тих випадках, коли вони не звільнені від відповідної обов'язки законом) з виручки, отриманої за кожну операцію. Однак, як правило, фірми з урахуванням ПДВ в структуру відпускної ціни товару - виходить, що ПДВ фактично сплачує покупець.

Як вважають деякі економісти, до непрямих можна зарахувати, в принципі, будь-які податки, що нараховуються на доходи фірми від продажів, - оскільки їх виробник так чи інакше закладає в відпускну вартість товару.

Однак ПДВ сплачується безумовно - з будь-якої виручки від продажів, в той час як інші податки залежать також і від витрат. І якщо вони будуть рівні недоліків, то, можливо, ніяких платежів до бюджету фірмі не знадобиться вносити в принципі. В результаті фактичної сплати податку покупцем може не відбуватися - оскільки суми, які він перераховує продавцю, використовуються тільки для покриття витрат фірми, але не для подальшого їх внесення до бюджету. Тому дана точка зору - про правомірність віднесення до непрямих будь-яких податків, що включаються до відпускної вартості товарів, - не надто популярна, хоча і в деякій мірі логічна.

Можна відзначити, що розрахунок непрямих податків практично завжди здійснює власник бази оподаткування - це його обов'язок, встановлена ​​законодавством. Державні органи, які контролюють збір податків (наприклад, ФНС), тільки лише перевіряють коректність обчислення і своєчасність внесення відповідних платежів до бюджету.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність прямого податку від непрямого - в тому, що перший сплачується і де-юре, і де-факто власником бази оподаткування. У свою чергу, непрямі податки де-юре сплачуються власником бази оподаткування, але де-факто - іншими особами, найчастіше покупцями товарів або послуг.

При цьому ті податки, що включаються до відпускної вартості товару, але обчислюються з урахуванням розміру оподатковуваної бази, не завжди можуть розглядатися як непрямі, оскільки при їх визначенні має значення величина витрат.Однозначно непрямим є ПДВ - він повинен бути сплачений підприємством в тій же сумі, в якій отримано від покупця.

Визначивши, в чому різниця між прямим і непрямим податком, зафіксуємо основні висновки в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Прямий податок Непрямий податок
Що спільного між ними?
Де-юре обидва види податку сплачуються власником бази оподаткування - фізичною або юридичною особою
У чому різниця між ними?
Де-факто сплачується власником бази оподаткування Де-факто сплачується особою, незалежною від власника бази оподаткування, - як правило, його клієнтом
Обчислюються платником податків або ФНС в встановлених законом випадках Обчислюються практично завжди тільки платником податків , ФНС лише перевіряє відповідні розрахунки