Різниця між девальвацією та інфляцією

Різниця між девальвацією та інфляцією

В наукових статтях, а також у матеріалах ЗМІ на тему економіки часто вживаються такі терміни, як "девальвація" і "інфляція". Що вони означають?

Зміст статті

  • Що таке девальвація?
  • Що таке інфляція?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке девальвація?

Під даним терміном прийнято розуміти здешевлення вартості однієї національної валюти по відношенню до іншої. Наприклад, якщо 1 євро в кінці 2012 року коштував близько 1, 30 доларів, а в кінці 2015 року - близько 1, 10 доларів, то виходить, що європейська валюта за 3 роки девальвувала до американської приблизно на 16%.

Разом з тим багато економістів вважають, що здешевлення однієї валюти до іншої слід визнавати девальвацією тільки в тому випадку, якщо вона подешевшала значно - наприклад, в 2 рази і більше. Ще один критерій - відповідне здешевлення повинно бути фундаментальним, обумовленим сильними економічними факторами.

Наприклад, той факт, що російський рубль подешевшав до долара в 2014-2015 році вдвічі, часто розглядається економістами як однозначна девальвація, оскільки відповідна зміна курсу валюти РФ сталося в силу фундаментальних факторів. Таких як, наприклад, здешевлення цін на нафту, а також рішення ЦБ РФ про припинення валютних інтервенцій на підтримку рубля, внаслідок чого встановився повноцінний плаваючий курс російської валюти.

до змісту ↑

Що таке інфляція?

Під інфляцією розуміється зниження купівельної вартості національної валюти по відношенню до товарів і послуг, які реалізуються всередині держави. Наприклад, якщо на початку року яблука коштували 100 рублів за кілограм, а до кінця - 150, то "яблучна" інфляція складе 50%. Але оскільки інші види фруктів здатні подорожчати не так сильно, а то і зовсім подешевшати, то сукупна "фруктова" інфляція може бути набагато менше.

В свою чергу, інфляція з економіки в цілому передбачає врахування, умовно кажучи, "фруктової", "горіховою" та інших продуктових інфляцій, так само як і "сервісних", "будівельних", "транспортних" і інших, що відображають динаміку цін по ключових сегментах товарів і послуг. Це потрібно для того, щоб вивести якусь середню цифру і визначити, наскільки знизилася купівельна спроможність національної валюти всередині держави загалом.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність девальвації від інфляції в тому, що перша передбачає здешевлення національної валюти щодо інших, що торгуються на світовому ринку, друга - зниження її купівельної спроможності на внутрішньому ринку.

Разом з тим обидва показники здатні певною мірою залежати одна від одної. Наприклад, при дуже сильної девальвації національної валюти може значно подорожчати імпорт тих чи інших товарів. Внаслідок чого ціни на них на внутрішньому ринку з високою ймовірністю виростуть - і це буде сприяти збільшенню інфляції.

В свою чергу, значні темпи зниження купівельної спроможності національної валюти на внутрішньому ринку здатні стати фактором погіршення її торгових позицій на світовому ринку.Справа в тому, що велика інфляція в країні часто розглядається як показник кризи в економіці, і міжнародні трейдери можуть почати менш активно купувати валюту відповідної держави або ж зовсім приступити до її якнайшвидшого обміну на інші. Як результат - курс валюти на світовому ринку знижується.

Визначивши, в чому різниця між девальвацією та інфляцією, зафіксуємо розглянуті нами критерії в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Девальвація Інфляція
Що спільного між ними?
Сильна девальвація може стати фактором зростання інфляції, і навпаки
У чому різниця між ними?
Термін позначає здешевлення однієї національної валюти по відношенню до іншої (або декільком відразу) Термін позначає зниження купівельної спроможності національної валюти всередині емітував її держави