Різниця між описом і міркуванням

Різниця між описом і міркуванням

Опис і міркування є двома з трьох існуючих типів мовлення (третій - розповідь). Коли використовується кожен з них, якими володіє особливостями, і чим відрізняється опис від міркування? Про це йтиметься далі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Опис - це спосіб викладу, застосовуваний для зображення предметів або явищ шляхом називання їх ознак і властивостей. Приклад:

Ранок був чудовий. У класі, немов в акваріумі, плавало тепле лагідне сонце. Його промені освітлювали портрет Менделєєва, що висів над чорною дошкою, зроблені руками дітей гербарії і розклад уроків на ніжно-салатовий стіні. Круглий годинник у вікна показували двадцять хвилин на дев'яту.

Міркування - вираз роздумів з приводу будь-якої ситуації або предмета, аналіз причин і наслідків того, що відбувається. Приклад:

Таня стала роздумувати: "Точно! Я зв'яжу мамі на день народження шарфик! Але ж я не вмію в'язати ... Хто ж мене навчить? Може, записатися в гурток? Ні, там, напевно, дуже довго. Треба якось швидше ... Ага! роздобудемо самовчитель і швиденько навчуся! ".

до змісту ↑

Порівняння

Кожен з двох типів мовлення використовується для вирішення певних завдань. Опис дозволяє автору розповісти про щось так, щоб читачі або слухачі змогли ясно уявити це в своїй уяві.Описувати можна все що завгодно: предмети, зовнішність або характер людини, тварин і рослини, явища природи, інтер'єр і багато іншого.

В тому, що при цьому упор робиться саме на ознаки об'єктів, а не на розвиток думки, полягає відмінність опису від міркування. Наприклад, якщо потрібно окреслити яку-небудь будівлю, то можуть зазначатися його розміри, кількість поверхів, колір, елементи декору. В описі пейзажу може полягати інформація про дерева і їх висоті, траві, колір неба, відблисках на воді.

Тексти такого типу зазвичай містять багато прикметників і дієприкметників. Адже саме ці частини мови використовуються для вираження якостей і властивостей предметів. Часто зустрічаються порівняння і перерахування. Вид вживаних дієслів, як правило, недосконалий. Залежно від об'єкта опису до змісту в цьому випадку можна задати приблизно такі питання: Чим цікавий предмет? Що знаходиться навколо? Яка стоїть погода? Що відчуває персонаж? і тому подібні.

Опис може не мати чіткої композиції. Разом з тим нерідко спочатку об'єкт представляється в загальних рисах, потім вимальовуються деталі і на закінчення слід якась авторська оцінка. В цілому опис зображує те, що існує в дійсності, що часто можна відобразити у вигляді фотографії.

Що стосується міркування, то його завданням є показати хід думок. Це можна лише вдягнути в слова, але не сфотографувати. Такий текст в одних випадках є доказ будь-якого факту, в інших - пояснення суті явища, по-третє - роздуми про життя і питаннях, які вона ставить перед людиною. При цьому висловлювання вибудовуються в логічний ланцюжок.

Зазвичай міркування починається з деякої ключової фрази. Потім в основній частині розкривається послідовність думок. І закінчується все висновком або знаходженням способу вирішення проблеми. У художніх текстах міркування часто присутній у внутрішній мові героїв і не завжди містить всі частини схеми.

У чому різниця між описом і міркуванням? У тому, що останнє нерідко складається з більш складних речень. Їх частини можуть з'єднуватися спілками "так що", "тому", "тоді як", "для того щоб", "бо", "тому що" та іншими. Значущими стають вступне слово, що допомагають зробити виклад зв'язковим: "перш за все", "здається", "припустимо", "отже", "в загальному", "виходить", "отже" та інші. Пропозиції можуть починатися так: "Це означає ...", "Як доказ ...", "Ось чому ...".

Зразкові питання, на які відповідає текст-міркування: Як бути? Чому потрібно вчинити саме так? Яка суть явища? Чим це доводиться? Що стало причиною події? Якими можуть бути наслідки ситуації? і так далі.

до змісту ↑

Таблиця

Опис Міркування
Завдання: зобразити те, що існує в дійсності через називання ознак і властивостей Завдання: передати хід думок
В тексти, як правило, включається багато прикметників і дієприкметників; присутні порівняння, перерахування Звичайні складні речення з характерними спілками і вступними словами
Варіант композиції: уявлення об'єкта в загальних рисах - обрісовиваніе деталей - авторська оцінка Варіант композиції: висування ключової фрази - розкриття послідовності думок - висновок Відповідає на питання: Чим характеризується предмет?Що особливого в навколишньому середовищі? Яка стоїть погода? Що відчуває людина? і тому подібні
Відповідає на питання: Чому краще діяти саме так? Чим це є за своєю суттю? Які є докази? Яких наслідків можна очікувати? та інші