Різниця між дедукцією і індукцією

Різниця між дедукцією і індукцією

Життя постійно змушує нас приймати будь-які рішення. І мало хто замислюється про те, що роздуми про те, що відбувається будуються по цілком конкретним схемам. Розкриємо детальніше цю тему, а точніше, з'ясуємо, чим відрізняється дедукція від індукції.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Дедукція - таке міркування, при якому наявні посилки (затвердження) стають основою для виведення укладення. Приклад: будь-яке число, кратне чотирьом, ділиться і на два (посилка); вісім кратно чотирьом (посилка); отже, вісім ділиться на два (висновок).

Індукція - це розумовий метод, при якому на основі одиничних фактів складається якась загальна картина. Приклад: малина - солодка, полуниця - солодка, виноград - солодкий; малина, полуниця, виноград - ягоди; значить, все ягоди солодкі.

до змісту ↑

Порівняння

Йдеться про двох протилежно спрямованих способах роздуми. Типова модель дедукції передбачає рух в деякому міркуванні від загального до конкретного. В індукції ж, навпаки, знання про окремі одиницях призводить до висновку про те, що всі предмети цього ряду мають такі ж характеристиками.

Відмінність дедукції від індукції полягає в тому, що в міркуваннях, здійснюваних першим способом, діє чиста логіка.Це дозволяє робити безпомилкові висновки. Але є одна умова: початкові положення повинні бути істинними. Наведемо приклад: будь-який напій є рідиною (достовірна посилка); компот - це напій (достовірна посилка); з цього випливає, що компот - це рідина (правдивий висновок).

В свою чергу, індуктивне умовивід виводиться не строго відповідно до логіки, а через здогадку і будь-які уявлення. В результаті отримане наслідок є лише імовірнісним і вимагає перевірки. Навіть при істинних посилках тут може вийти невірний висновок. Приклад: Миша - детсадовец, Костя - детсадовец, Світлана ходить в дитячий сад (правда); Миша, Костя, Світу - діти (правда); всі діти відвідують дитсадок (брехня - є ті, хто до школи знаходиться вдома).

Слід зауважити, що найбільш достовірне знання дає повна індукція - та, при якій досліджується кожен з конкретного класу предметів, і тільки після цього формується загальне судження про безліч. Але на практиці таке не завжди виявляється можливим. Нерідко розглядається лише частковий, а потім визначення переноситься на всю групу. Щоб подібні висновки не залишали сумнівів у їх правдивості, потрібно вдаватися до багаторазових експериментів і застосовувати теоретичне мислення.

Завершуючи розмову на тему, в чому різниця між дедукцією і індукцією, варто згадати, що в науковому дослідженні два описаних методу органічно пов'язані. За допомогою індукції висуваються багато важливих гіпотези, а дедукція дозволяє отримувати з них слідства, які підлягають обґрунтуванню або спростуванню.