Різниця між даними і програмою

Різниця між даними і програмою

Користувач комп'ютера найчастіше працює з різними даними, а також з програмами. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Що таке комп'ютерні дані?
  • Що таке програма?
  • Порівняння

Що таке комп'ютерні дані?

Під комп'ютерними даними розуміється, строго кажучи, будь-яка послідовність поєднань елементів машинного коду - нулів і одиниць, яка може формувати собою файл, папку, масив, низькорівневий або високорівнева алгоритм або скрипт.

Але сучасні IT-фахівці розуміють під даними найчастіше корисні, що несуть інформативну навантаження відомості. Які, як правило, представлені у вигляді файлів - текстових, графічних, відео- або аудіозаписів, веб-сторінок. Іноді корисні дані виглядають як звукова або відеотрансляція - наприклад, при перегляді телепрограм або прослуховуванні радіопередач онлайн, при спілкуванні людей по Skype. Але подібна трансляція теж може бути записана в файл.

Таким чином, комп'ютерні дані в сучасному розумінні - це послідовність поєднань елементів машинного коду - нулів і одиниць, що має практичну корисність, що несе певне інформаційне навантаження.

до змісту ↑

Що таке програма?

Програма - це теж послідовність поєднань нулів і одиниць в рамках машинного коду, однак вона має особливу структуру і дозволяє створювати, обробляти, приймати і передавати інші послідовності.Наприклад, ті, що представлені як раз таки корисними даними.

Програма, таким чином, - це інструмент створення, обробки, прийому і передачі файлів, трансляцій та інших даних. Так само як і інших програм, які в цьому випадку самі по собі будуть сумами даних.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність даних від програми в тому, що перші є носієм інформаційного навантаження - файлами. Програма - засіб створення, а також відтворення цієї інформаційної навантаження (в тому вигляді, в якому вона потрібна користувачеві).

Програма, звичайно ж, теж складається з файлів - виконуються, а також тих, що доповнюють її (бібліотек, скриптів і т. Д.). Але кожен з них окремо зазвичай не несе інформаційного навантаження з точки зору практичної значущості для користувача.

Одне з унікальних властивостей програм - здатність до самовідтворення. Закінчена, налагоджене, укомплектований потрібними файлами і скриптами додаток завжди може сама себе завантажувати. У свою чергу, людина в більшості випадків не має можливості задіяти практично корисним способом існуючі комп'ютерні дані без програм. Для того щоб відкрити файл або прослухати трансляцію, йому необхідно буде використовувати спеціальний додаток, адаптоване до роботи з відповідними типами даних.

Таким чином, дані і програми - це залежні один від одного за багатьма параметрами ресурси. Основна відмінність між ними зводиться до їх внутрішньої структурі, а також до режимам їх практичного застосування.

Визначивши, в чому різниця між даними і програмою, зафіксуємо основні висновки в таблиці.

Дані Програма
Що спільного між ними?
Програма - це різновид комп'ютерних даних
Більшість типів даних не може бути створено і практично використано людиною без застосування програм
У чому різниця між ними?
Представляють собою сукупності нулів і одиниць машинного коду, що мають інформативну навантаження у вигляді файлів, трансляцій Являє собою сукупність нулів та одиниць машинного коду, пристосовану для створення, обробки, відправлення і отримання даних або інших подібних сукупностей
Чи не можуть відтворювати себе самі (запускатися на комп'ютері) - для цього потрібні програми В закінченому вигляді може відтворювати себе сама