Різниця між культурними і дикими рослинами

Різниця між культурними і дикими рослинами

В процесі еволюції людство постійно переробляло світ під свої запити. І виведення нових сортів рослин - один із способів цього впливу. Нерідко рослини, отримані в результаті поліпшення потрібних людині властивостей, майже зовсім не схожі на "оригінал", тобто рослина-прабатько. Давайте розглянемо більш детально, чим відрізняються культурні рослини від диких.

Зміст статті

  • Звідки взялися культурні рослини
  • Порівняння
  • Таблиця

Звідки взялися культурні рослини

На зорі свого існування людство використовувало те, що давала природа. При переході від "дикості" (тобто присвоює економіки - збирання, полювання, рибальства) до "варварству" - виконує економіці (скотарство, землеробство, ремесло) людина зіткнувся з наступною проблемою. Врожайність оброблюваних рослин була невисока і не могла забезпечити потреби людей, вибравшіхоседлую життя, тому було необхідно її якось збільшити. В результаті відбору кращих зразків (селекції) з "диких" рослин з'явилися "культурні", у яких потрібний людині орган - колос, корінь або плід -превосходіл (за розміром, за смаковими якостями) свого "некультурного" предка.

Основна відмінність культурних рослин від диких в тому, що перші можуть існувати виключно під наглядом людини.Люди, виводячи нові сорти, концентрували зусилля на те, щоб зробити рослина більш врожайним. Якщо пшениця - то нехай колос буде помітно важче, ніж у її "дикої" сестриці, якщо фрукти - нехай будуть смачніше і більше, ніж "дички". Але, купуючи одні якості, рослини втрачають в інших. Вони стають нестійкими до зовнішніх несприятливих впливів (погані погодні умови, хвороби і так далі) або при припиненні догляду швидко повертаються в початкове, "дике" стан. Часто селекціонерам доводиться робити вибір: висока врожайність, стійкість до негативних факторів або пошук якогось компромісу.

до змісту ↑

Порівняння

Як зробити з дикого рослини культурне, людство досліджувало тисячоліттями. До методів селекції відносяться наступні:

  • відбір;
  • схрещування, або гібридизація;
  • полиплоидия;
  • інбридинг.

З розвитком генної інженерії відкрилися колосальні можливості по виведенню нових сортів рослин і нових підвидів (а в майбутньому і видів) тварин. Застосування методів генної інженерії дозволить створити високоврожайні сорти, стійкі до хвороб і несприятливих умов. Правда, генно-модифіковані організми (ГМО) багато хто вважає шкідливими для здоров'я. І хоча точно підтверджених даних про їх небезпеку немає, все ж ГМО використовуються не дуже великий проміжок часу, щоб дати однозначну відповідь-шкідливі вони чи ні. Зараз для цього недостатньо статистичного матеріалу, і не виключено, що негативні наслідки можуть проявитися не відразу, а через два-три покоління.

до змісту ↑

Таблиця

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між культурними і дикими рослинами. У таблиці наведені особливості тих і інших.

Культурні рослини Дикі рослини
Походження Отримано з диких предків методами селекції або генної інженерії «З'явилися в результаті еволюції Особливості
Мають високі смакові якості і хорошу врожайність, але в основному стійкість до несприятливих факторів у них нижче, ніж у диких предків; ведуться роботи по поліпшенню опірності методами генної інженерії «В основному стійкі до несприятливих факторів, однак мають низьку врожайність і часто - невисокі смакові якості