Різниця між кримінальним кодексом (КК) і кримінально процесуальним кодексом (КПК)

Різниця між кримінальним кодексом (КК) і кримінально процесуальним кодексом (КПК)

Російське законодавство - складний і багатогранний інструмент, в якому складно розібратися навіть експертові. Кримінальне право і процес сильно перетинаються, взаємно доповнюючи один одного. Однак між кодексами, в яких зафіксовані основні положення, є серйозні відмінності. Їх розуміння допоможе юристам розібратися в особливостях галузі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

КК - це кодекс, що складається із загальної та особливої ​​частини, що визначає основні поняття кримінального права і відповідальність за недотримання кримінальних норм. Тут перераховані ключові категорії (склад злочину, санкції, умови залучення до відповідальності), а також санкції статей.

КПК - це процесуальний документ, який визначає сам механізм збудження і розслідування кримінальних справ, порядок ведення судового засідання та інші технічні тонкощі. У ньому перераховані і вимоги до слідчих дій, обличчя, що в процесі, їх права та обов'язки.

до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, КК - це звід визначень і правил, які не тільки позначають основні поняття, а й встановлюють санкції за вчинення злочинів, умови залучення до відповідальності.КПК тільки визначає порядок прийому заяв і повідомлень, проведення дізнання, досудового та судового слідства, види вироків, способи їх оскарження. При цьому в КК містяться матеріальні норми права, а в КПК - процесуальні.

Ще одна важлива відмінність в зворотну силу закону. Злочини кваліфікуються по КК на день скоєння злочину. Порядок розслідування та проведення судового засідання - відповідно до чинної редакції КПК. Таким чином, цей документ має зворотної силою. У КК є не тільки загальна, а й особлива частина. Це вичерпний перелік складів злочинів і санкції за порушення закону. КПК складається тільки із загальної частини. Варто зауважити, що кримінальне законодавство в цілому не підлягає аналогії права і володіє тільки прямою дією.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Призначення. КК необхідний для визначення самого поняття злочинів і відповідальності за них, а КПК - для визначення порядку покарання порушників права.
  2. Зміст. КК містить норми матеріального права, а КК - процесуального права.
  3. Зворотна дія. КК не має зворотної сили, а КПК - має.
  4. Склад документа. КК складається із загальної та особливої ​​частини, КПК - тільки із загальної.