Різниця між кримінальною та адміністративною відповідальністю

Різниця між кримінальною та адміністративною відповідальністю

Протиправне поведінка людини в усі часи переслідувалося згідно із законом, але сьогодні рівень розвитку права дозволяє розмежовувати відповідальність за ступенем небезпеки. Кримінального та адміністративного кодексів багато в чому описують дублюють один одного склади караних діянь, але в правозастосовчій практиці є істотні відмінності. Вони в першу чергу стосуються розміру відповідальності: не можна судити людину за перехід вулиці у недозволеному місці так само, як за згвалтування або підробку грошових коштів. Розмежувати окремі склади часом буває дуже важко навіть фахівцеві.

Кримінальна відповідальність - це застосування заходів впливу з боку органів державної влади за вчинення діяння, передбаченого кримінальним кодексом Російської Федерації. Злочини діляться по тяжкості (від які не становлять суспільної небезпеки до особливо тяжких), а також на інших підставах (проти життя і здоров'я, статевої недоторканності, власності і т. Д.). При цьому піддати людини кримінальному переслідуванню можна лише в тому випадку, якщо склад діяння чітко прописаний в кодексі і доведений в суді.

Адміністративна відповідальність - це державно-владний вплив на фізичних і юридичних осіб за вчинення правопорушення, передбаченого кодексом про адміністративні правопорушення Росії. За своєю формою такі діяння мають незначну небезпеку для суспільства. Адміністративна відповідальність виявляється лише в застосуванні попередження, штрафу, арешту, виправних робіт, конфіскації предмета, в особливих випадках - видворення за межі РФ.

Питання про кваліфікацію діяння - ключовий для органів правопорядку. Так, заподіяння тілесних ушкоджень може спричинити і адміністративну, і кримінальну відповідальність: в залежності від тяжкості наслідків, що настали. Те ж саме стосується крадіжки, навмисного знищення або пошкодження майна, а також інших складів правопорушень. До кримінальної відповідальності можна притягнути лише фізична особа (дієздатний суб'єкт старше 14 років), а до адміністративної - ще й юридична особа.

Втім, між даними видами впливу на суб'єкти правовідносин є і цілий ряд подібностей. І адміністративний, і кримінальний процес припускають змагальність. Однак перший може проводитися широким переліком державних органів (від судів до податкових інспекторів), другий - лише судами. Рішення першої інстанції можна оскаржити в наглядовому і касаційному порядку, але терміни для здійснення даного права істотно різняться.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Суб'єкт. Адміністративне правопорушення може зробити як фізичне, так і юридична особа, кримінальний злочин - тільки дієздатна фізична особа.
  2. Орган, який веде процес. Притягати до адміністративної відповідальності може велика кількість суб'єктів, в той час як до кримінальної - тільки суд.
  3. Важкість скоєного. Правопорушення, на відміну від злочину не несе великої небезпеки для суспільства, в зв'язку з чим процес в значній мірі спрощений. Поділ по складам здійснюється за допомогою відповідних кодексів.
  4. Покарання. За кримінальний злочин передбачена більш сувора відповідальність, ніж за адміністративне правопорушення.