Різниця між корундом і рубіном

Різниця між корундом і рубіном

Корунд і рубін мають ряд схожих властивостей - обидва мінерали мають скляним блиском, обидва стійкі до кислот і хімічно стабільні. Вони надзвичайно міцні через те, що в них немає спайок, тому можуть застосовуватися при абразивній обробці. У природі немає ідеально чистих рубінів і корундів, як немає і ідеальних форм. Все це об'єднує згадані мінерали. Але тоді в чому різниця між корундом і рубіном?

Зміст статті

  • Опис
  • Порівняння
    • Походження
    • Застосування

Опис

Корунд - кристалічний оксид алюмінію з нерівним. Мінерал діхроічний, щільний і настільки твердий, що твердіше нього тільки алмаз. У природі зустрічаються як окремі мінерали у вигляді кристалів, так і зрощені в "барила" або стовпчики. Природні кольори корунду - червоний, чорний, жовтий, рожевий, білий і зелений. І в цьому перша відмінність корунду від рубіна, який буває тільки червоним або червоних відтінків.

Серед різновидів корунду - сапфір (синій, зелений, фіолетовий), лейкосапфир, рубін, падпараджа, аметист.

Що стосується рубіна , то чим більше в ньому домішки хрому, тим гущі його червоний колір. Якщо на камінь посвітити ультрафіолетом, він стане помаранчевим. Рубіни можливо отримати штучно (вперше це вдалося французу Огюста Вернейль в 1904 році), такі зразки іноді називають шпинелью.

Є теорія, що рубіни - це недозрілі сапфіри.Після розпаду Пангеї (стародавнього єдиного материка) одне велике родовище зруйнувалося. Частина рубінів залишилася в породах землі, де каміння під тиском продовжували насичуватися окисями металів і "червоніли". Інша частина вирушила в подорож по океанах і річках, "синіючи" і "жовтіючи" по дорозі.

до змісту ↑

Порівняння

до змісту ↑

Походження

Корунд і рубін добувають з гірських порід з малим вмістом кремнезему, з пегматитів і глибоких метаморфічних порід - гнейсу і гранулито. Суміш корунду і магнетиков може бути частиною наждаком або наждакових пластів. Корунд добувають в Індії і Греції, на Шрі-Ланці, Цейлоні і Мадагаскарі, в США, Танзанії, Канаді, Норвегії і Росії. Найцінніші рубіни - азіатські, так як вони самі чисті й прозорі. Ці камені в основному добувають на Шрі-Ланці та в Таїланді, а також в Танзанії - в перерахованих областях зустрічаються еталонні зразки кольору "голубиної крові".

до змісту ↑

Застосування

Корунд, отриманий штучним шляхом, незамінний при виготовленні вогнетривких матеріалів, високоміцних емалей, абразивних складів. Окремим видом корунду є електрокорунд - надтвердих штучно синтезований матеріал, що видобувається шляхом високотемпературної плавки бокситу. Електрокорунди застосовують для шліфування особливо міцних матеріалів. Рубін використовується для виготовлення ювелірних прикрас, годинникових механізмів. Синтетичні рубіни потрібні в лазерах (вперше технологія була випробувана в 1960 році).

Корунд популярний в народній медицині для поліпшення кровообігу і обміну речовин, лікування захворювань очей, нормалізації травлення. Рубін, за переказами, допомагає своєму власнику знайти і зберегти любов, робить проникливим розум і омолоджує тіло.

Корунд Рубін
Блиск металевий або матовий Блиск тільки металевий
Буває не тільки червоним, але і білим, і зеленим, і інших кольорів Буває тільки червоного кольору і всіх його відтінків
в основному непрозорий в основному прозорий

Отже, основна відмінність корунду від рубіна в тому, що останній - дорогоцінний камінь, а перший - ні. Притому сам рубін є різновидом корунду, і тому рубін - це те ж саме, що і корунд, але не навпаки!