Різниця між договором підряду та трудовим договором

Різниця між договором підряду та трудовим договором

Договір підряду і трудовий договір - угоди, які можуть здатися досить близькими один одному. Але вони абсолютно різні за юридичною природою. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Факти про договори підряду
  • Факти про трудові договори
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про договори підряду

Договір підряду - це угода, яка укладається між організацією і іншою юридичною особою або фізичною особою, відповідно до якого одна зі сторін зобов'язана виконати якусь роботу, а інша - оплатити її. При цьому результат діяльності підрядника повинен мати конкретні параметри. Наприклад, якщо йому потрібно виготовити якусь річ - в договорі може обумовлюватися її матеріал, колір і інші характеристики.

Найважливіший нюанс, який заслуговує на увагу, - укладання угод, про які йде мова, регулюється положеннями Цивільного кодексу РФ.

Якщо підрядник - фізична особа, то з винагороди, виплачується йому за роботу, замовник повинен перерахувати в бюджет податки, а також внески до державних фондів - ПФР і ФФОМС. Юрособи, а також ІП, які отримують компенсацію за виконання підряду, самостійно перераховують державі платежі, передбачені поточним податковим режимом, - наприклад, ОСН або ССО.

Підприємство, періодично звертається із замовленнями до фізосіб, не може віддавати їм будь-яких розпоряджень і не має права зобов'язувати їх приходити в офіс або на виробництво як на роботу.Однак при тісній взаємодії підрядника і замовника їх взаємини чимось можуть нагадувати найману працю. Для того щоб перетворити подібні комунікації в повноцінний наймання, сторонам потрібно, в свою чергу, укласти трудовий договір. Розглянемо його особливості.

до змісту ↑

Факти про трудові договори

Трудовий договір - це угода, однією зі сторін якого обов'язково буде фізособа, тобто працівник. Його складання регулюється нормами Трудового кодексу РФ. Крім підписання власне договору, наймач також зобов'язаний оформити для працівника трудову книжку.

Уклавши відповідного типу договір з роботодавцем, співробітник зобов'язується на регулярній основі відвідувати офіс компанії, її виробничі цехи або територію надання послуг відповідно до графіка. Натомість він отримує право на стабільну зарплату, а також різні соціальні гарантії - такі як, наприклад, можливість виходити в оплачувану відпустку.

Роботодавець, який підписав з людиною трудовий договір, має право віддавати йому розпорядження і управляти його діяльністю - але тільки в робочий час і відповідно до положень укладеного контракту.

З зарплати співробітника, як і у випадку з договором підряду з фізособою, наймач повинен утримувати та перераховувати до бюджету податки, а також внески до державних фондів - до яких до того ж додається ще і ФСС.

до змісту ↑

Порівняння

Основна відмінність договору підряду від трудового договору в тому, що угоди першого типу регулюються ГК РФ, другі - ТК РФ. Вони - в юрисдикціях різних галузей права. Звідси і інші відмінності між договорами - в оформленні взаємин між сторонами, в їх правах і обов'язках один перед одним, в оподаткуванні компенсацій.

Варто відзначити, що відповідно до законодавства РФ роботодавці не мають права укладати договори підряду, коли взаємини між ними та громадянами фактично відповідають трудовим. Якщо компанія допустить подібне порушення, то їй загрожує штраф. Більш того, підрядник в судовому порядку може домогтися права укласти з відповідною фірмою трудовий договір і почати отримувати зарплату.

Визначивши, в чому різниця між договором підряду та трудовим договором, складемо невелику таблицю.

до змісту ↑

Таблиця

Договір підряду Трудовий договір
Регулюється нормами ЦК РФ Регулюється нормами ТК РФ
Сторонами угоди можуть бути як фізичні особи, так і юридичні особи як мінімум однією стороною угоди повинно бути фізособа
Передбачає виплату однією стороною (замовником) компенсації інший (підряднику) за підсумками виконаної роботи Передбачає регулярну виплату роботодавцем зарплати співробітнику, а також відпускних та інших компенсацій, передбачених ТК РФ
полягає в формі угоди, яка не доповнюють ться будь-якими іншими документами Вимагає оформлення трудової книжки в доповнення до контракту
Замовник не може зобов'язувати підрядника регулярно приходити на підприємство як на роботу Роботодавець має право віддавати розпорядження співробітнику, а також вимагати з нього явки на роботу в відповідно до графіка