Різниця між материком і континентом

Різниця між материком і континентом

В курсі вивчення географії в школі перед учнями періодично спливають 2 поняття - материк і континент, які вживаються вчителям по відношенню до Африки, Америкам або Австралії. Небайдужого до предмету дитини, та й дорослого, можуть зацікавити відмінності між цими термінами.

Зміст статті

  • Материк
  • Континент
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Материк

Материк - це величезний масив суші, що омивається водою. Трактування даного поняття окремими вченими уточнює, що велика частина материка піднята над рівнем Світового океану. Деякі автори не уявляють визначення даного об'єкта без пояснення, що він складається з материкової або континентальної земної кори. Остання, на відміну від океанічної, тришарова і складається з шару базальтів, гранітів і осадових порід, розташованих на астеносфері, напіврідкому, в'язкому верхньому шарі магми.

Спочатку на Землі існував єдиний материк. Спочатку Нуна. Потім - Родиния. Можливо Паннотія. Кожен з гігантів свого часу розпадався на частини і збирався в новий суперконтинент. Останнім "повним зібранням материків" стала Пангея. Тріщати по швах вона почала в кінці Тріаса. Спочатку "розійшлися і поділили майно" Гондвана з Лавразию. Потім Гондвана розповзлася на 4 материка: смарагдову Південну Америку, жовто-гарячу Африку, сипучі-колючий Австралію і білосніжну красуню Антарктиду.Іноді гондванські материки іменуються Південною групою. Спільність їх походження підтверджується загальним порядком залягання гірських порід і контуром берегової лінії. В окремих місцях, наприклад східна частина Південної Америки і західна Африка, вони збігаються, як пазл.

В мезозої, на початку Юрського періоду, пані Лавразия розвалилася на 2 частини - основи сьогоднішніх материків Північної Америки і Євразії. До цього часу сформувалися Атлантичний, Індійський океан і Тетіс, попередник Тихого океану.

Причиною розривів, поділів і дроблень супер-материка стали горизонтальні тектонічні рухи, які, до речі, не припинилися по сьогоднішній день.

В основі сьогоднішніх материків лежать давні докембрійські платформи. Наприклад, Австралійська, Афрікано-Аравійська або Східно-Європейська. У більшості випадків вони доповнені геосинклінальними поясами різних епох гороутворення і молодими палеозойскими плитами.

Все материки Землі, з урахуванням островів, займає всього лише 29% поверхні нашої планети, тобто одну третину, поступаючись першістю акваторії Світового океану. Сьогодні на Землі існує рівно 6 материків. Якщо розставити їх за розмірами, то на першому місці виявиться Євразія зі своїми 54, 6 млн. Км², на другому - Африка зі своїми 30, 3 млн. Км², на третьому - Північна Америка зі своїми 24, 4 млн. Км², на четвертому - Південна Америка зі своїми 17, 8 млн. км², на п'ятому - Антарктида зі своїми 14, 1 млн. км² і на останньому - Австралія зі своїми 7, 7 млн. км².

Сучасні материки до змісту ↑

Континент

Континент - це великий масив суші, з усіх боків омивається водою. Велика частина континенту піднята над світовим океаном, менша, периферійна, втоплена в воді і називається шельфом і материковим схилом.Справа в тому, що континент і материк є словами-синонімами, тому по відношенню до Африки і її 5 співтоваришам в рівній мірі можна вживати обидва терміни.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Єдиною відмінністю материка від континенту є написання і звучання цих термінів. Семантичне навантаження обох слів однакова. Тому різниці між материком і континентом не існує.