Різниця між споживачем і покупцем

Різниця між споживачем і покупцем

Будь-який бізнес прагне мати більше споживачів і покупців. У чому особливості тих і інших?

Зміст статті

  • Хто такий споживач?
  • Хто такий покупець?
  • Порівняння
  • Таблиця

Хто такий споживач?

Під споживачем прийнято розуміти фізособа (рідше - юрособа), яке купує товари, замовляє послуги або роботи - у інших громадян, підприємців, організацій - на більш-менш регулярній основі. У законодавстві більшості країн світу, включаючи Росію, є норми, що захищають права споживача. Наприклад, в частині гарантії на товар, забезпечення його якості, в ряді випадків - придбання його за справедливою ціною.

Споживач, як правило, набуває товари, замовляє послуги і роботи для особистого користування, для своєї сім'ї або в подарунок для кого-небудь, але не для перепродажу. Знання переваг споживача - найважливіший фактор успіху підприємців, які постачають на ринок відповідні товари, послуги та роботи.

Споживач - це соціально-економічна роль людини. Притому - найважливіша. Споживчий попит прямо впливає на динаміку розвитку різних галузей національного господарства.

до змісту ↑

Хто такий покупець?

Під покупцем прийнято розуміти людини або юридична особа, яка є стороною правочину, здійснюваної в рамках цивільно-правового законодавства.Передбачається його взаємодія з продавцями - іншими учасниками даних угод.

Покупець може купувати товари або користуватися послугами не тільки з метою задоволення особистих потреб, але також, наприклад, для здійснення підприємницької діяльності. Він може ставати і продавцем, використовуючи куплені товари або застосовуючи результати отриманих послуг з метою формування власних пропозицій на ринку.

Покупець - це юридичний статус суб'єкта. Він має права, в більшості випадків представлені в широкому спектрі і гарантовані законодавчо, а також деякі обов'язки. У свою чергу, у продавця не так багато прав, але помітно більше обов'язків.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність споживача від покупця полягає в тому, що перше поняття позначає соціально-економічну роль людини, а друге - юридичний статус, що виникає унаслідок вступу суб'єкта в правовідносини.

Відзначимо, що в більшості випадків споживач стає покупцем, оскільки в процесі придбання товару або послуги він вступає в правовідносини купівлі-продажу або взаємодії з постачальником послуг. Так чи інакше, обидві категорії угод регулюються законодавством і припускають появу у кожного з учасників даних відносин певного юридичного статусу.

Але не кожного покупця правомірно вважати споживачем, оскільки він може купувати товари та послуги не для особистого користування, а з метою подальшого застосування - наприклад, в рамках підприємницької діяльності.

Визначивши, в чому різниця між споживачем і покупцем, відобразимо висновки в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Споживач Покупець
Що спільного між ними?
Споживач в більшості випадків є покупцем
У чому різниця між ними?
В більшості випадків є фізособою Може бути як фізичною особою, так і юрособою
Відбиває соціально-економічну роль людини, який споживає товари та послуги, забезпечуючи попит в економіці Відбиває юридичний статус громадянина або організації, які вступають в регульовані законодавством правовідносини купівлі-продажу, користування послугами
Набуває товари для себе, сім'ї, в подарунок комусь Може купувати товари з метою подальшого використання у підприємницькій діяльності