Різниця між складнопідрядних і складносурядні пропозицією

Різниця між складнопідрядних і складносурядні пропозицією

Згідно основам синтаксису, все складні речення (тобто складаються з двох і більше простих), можна розділити на дві великі категорії: складносурядні і складнопідрядні. Складносурядне пропозицію - це складне речення з сурядним зв'язком (союзне або бессоюзное).

З точки зору граматики прості речення в складі складносурядного не залежать одне від одного, вони рівнозначні, мають однакові "правами". У випадку зі складнопідрядне речення його складові складаються в підпорядкуванні по відношенню до його головної частини. Тут має місце певна залежність, субординація. Це перше і основне їх відмінність. Друга відмінність - союзи, які з'єднують прості речення в складі складного. При сочинительной зв'язку це союзи "а", "але", "і", "так". При підрядної - "тому що", "де", "так як" та інші - такі союзи називаються підрядними, вони входять до складу підрядного речення. В Складносурядні союзних пропозиціях союзи не входять в прості речення, вони фактично і за змістом стоять "між" половинками цілого. Безсполучникові підрядні пропозиції практично не зустрічаються, безсполучникові ж складносурядні - явище типове для російської мови.Порівняємо:

  • Я подарував їй гербери, тому що інших квітів не було в магазині. (Складнопідрядне речення)
  • Вони вийшли з будівлі розлючені, літній дощ засмучував їх лише сильніше. (Складносурядне пропозицію - бессоюзное)

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Складносурядні пропозиції - це такі пропозиції, частини яких рівноправні; в складнопідрядних пропозиціях є головна і залежна частини (відповідно, вони висловлюють різні ідеї - твори або підпорядкування)
  2. Складносурядні і складнопідрядні речення оформляються різним набором спілок.
  3. Для Складносурядні пропозицій типова безсполучникового зв'язок, для складнопідрядних пропозицій це майже неіснуюча категорія.