Різниця між хімічними та фізичними явищами

Різниця між хімічними та фізичними явищами

Зміни, що відбуваються з оточуючими нас об'єктами, класифікуються як хімічні і фізичні явища. Щоб навчитися розпізнавати ті і інші, необхідно розібратися в самій їх суті.

Зміст статті

Визначення

  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Хімічними називають явища, що призводять до виникнення абсолютно інших речовин з вихідних. Приклади: горіння тріски, отримання кефіру з молока, освіта крохмалю в рослинах.

Фізичними називають явища, що не торкаються молекулярну структуру речовин. Приклади: ліплення з пластиліну, утворення інею, лопається кулька.

до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, вирішальним критерієм стає глибина змін, що відбуваються. Відмінність хімічних явищ від фізичних полягає в тому, що в першому випадку вихідні речовини повністю руйнуються, а в другому вони залишаються самі собою. Іншими словами, хімічні процеси призводять до більш кардинальних змін, адже вони протікають на молекулярному рівні.

Подібні реакції можуть відбуватися при безпосередньому контакті речовин за відсутності додаткових факторів, а також під дією електрики, світлових хвиль, при нагріванні або участі каталізаторів. На виході виходять речовини з новим складом і властивостями. Наприклад, іржа, в яку на повітрі під впливом вологи перетворюється шар сталевого листа, це речовина зовсім з іншими характеристиками, ніж саме залізо.

Про те, що сталося хімічне перетворення, свідчать певні ознаки. В одному випадку змінюється смак (як у капусти після квашення), в іншому - колір (посиніння крохмального розчину при додаванні в нього краплі йоду), в третьому - виділяється газ (взаємодія соди і оцту). Може також утворитися осад, з'явитися особливий запах або відбутися вироблення тепла.

У чому різниця між хімічними та фізичними явищами? У тому, що останні, здійснюючи без руйнування молекул, тягнуть за собою зміни іншого характеру. Наприклад, спостерігається перехід в якесь інше агрегатний стан (твердий шоколад в долоні тане). Змінюватися можуть форма (розкочування тіста), розміри (зменшення довжини проводів в мороз), положення в просторі (падіння м'яча). Але хімічний склад у всіх випадках залишається колишнім.

до змісту ↑

Таблиця

Хімічні явища

Явища фізичної природи Руйнування вихідних речовин
Молекулярний склад не зачіпається Отримання інших речовин з притаманними їм властивостями
В результаті нові речовини не утворюються Ознаки: вироблення тепла, виділення газу, поява осаду, зміна таких характеристик, як смак, колір, запах
Можуть змінюватися: розміри, форма, положення в просторі, агрегатний стан