Різниця між каналом і річкою

Різниця між каналом і річкою

На перший погляд, канали і річки вельми схожі. Обидва названих гідрографічні об'єкти лінійні, тобто витягнуті, і заповнені водою. Коротка характеристика цих двох структурних одиниць гідросфери дозволить читачеві правильно називати будь-довге поглиблення в земній корі, заповнене водою.

Канал - це штучна споруда, поглиблення в земній корі в якому знаходиться вода. Залежно від призначення, канали поділені на 3 групи.

Перша група - це транспортні канали. Вони створюються для скорочення водних маршрутів. Можуть з'єднувати акваторії двох океанів, морів, озер або річок. Найвідомішими транспортними каналами є Панамський, Суецький. Панамський з'єднав Атлантичний океан з Тихим в найтоншому місці Панамського перешийка. Був побудований при фінансуванні уряду США, яке скоротило кілометраж каботажних плавань своїх судів з східного на західне узбережжя країни.

Споруда Суецького каналу значно зменшила шлях до Південної і Південно-Східну Азію. При цьому відпала потреба об'їжджати Африку, щоб потрапити з порту Середземного моря в "землю обітовану" для португальських першопрохідців - Індію. Коринфський канал, який з'єднав Егейське і Іонічне море і відокремив Пелопоннес від материка - це втілення мрії стародавніх греків і Нерона, що почали, але не завершили цей проект. Найдовшим каналом вважається Великий Китайський канал.Він поєднав Пекін і Східно-Китайське море. Користуючись ним, китайські імператори інспектували свої володіння. Довжина штучної водойми в кращі роки досягала 1781 км. Сьогодні значні ділянки гігантського русла заболочені або засмічені і вимагають очищення.

Друга група - це осушувальні канали. Їх проривають в місцях з надто зволоженим кліматом, щоб зібрати в них зайву воду з полів. Якщо влітку виникне нестача вологи, то поле буде полите стекла в канал водою. Такі споруди характерні для українського і білоруського Полісся, Нідерландів, Бельгії, де вони мальовничими рамочками обрамляють сільськогосподарські угіддя.

Третя група - це іригаційні канали. З їх допомогою вода для поливу сільськогосподарських угідь транспортується в місця з арідним кліматом, поля яких страждають від нестачі вологи. Щоб скоротити випаровування, така споруда в країнах Середньої і Південно-Західної Азії накривають різноманітними "дахами".

Річка - це постійний водотік, який тече в зробленому ним самим руслі. Кожна річка має витік і гирло. Джерелом, місцем, де народжується річка, може бути озеро, болото, льодовик або вихід на поверхню підземних вод. Гирлом, місцем закінчення природного потоку, стає інша річка, озеро, море або океан.

Практично всі річки мають притоки - ліві і праві. Разом з ними вони утворюють річкову систему. Вода в річці поповнюється за рахунок атмосферних опадів, при танення льодовиків, завдяки підземним водам. Площа, з якої річка збирає свою "аквальний данину" іменується басейном річки.

Річкові долини, створені потоком поглиблення в земній корі, бувають двох видів. Гірські долини - вузькі, з крутими берегами і великою швидкістю води в річці.Рівнинні мають широкі, розлогі береги і порівняно низьку швидкість течії води в річці.

Кожна річка має свій режим або поведінку протягом року. Він залежить від кліматичного поясу або поясів, в межах яких вона протікає. Рекордсменом по довжині річкової долини вважається Ніл, а чемпіонкою за кількістю водних мас, несомих річкою, визнана Амазонка.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Головна відмінність - це походження. Канали вирили, побудували люди. Річки - це виключно природні об'єкти.
  2. Різні джерела води. Річки поповнюють опади, що тануть льодовики і підземні води. Канал бере воду з тих водойм, які з'єднує.
  3. Характер русла річок залежить від рельєфу, подстилающих гірських порід і базису ерозії. Глибина, ширина і перетин каналу визначається будівельниками, з оглядкою на максимальну економічну ефективність при мінімальних затратах праці і коштів.