Різниця між cD-R і CD-RW

Різниця між CD-R і CD-RW

Поки компакт-диски не стали музейним раритетом, непогано б згадати, чим відрізняється CD-R від CD-RW. Саме ці оптичні носії знайомі нам як "болванки", на які можна записати будь-яку вкладається в обсяг інформацію.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

CD-R (Compact Disc-Recordable) - компакт-диск, що дозволяє одноразово записати на нього інформацію.

CD-RW (Compact Disk ReWritable) - перезаписуваний компакт-диск.

Зовнішня відмінність CD-R від CD-RW проявляється тільки в одному: на коробці і поверхні диска вказано його тип. Фізичні розміри стандартні, працює з обома будь-який сучасний оптичний привід. Сьогодні використовуються в більшості випадків як завантажувальні CD (для старих ОС), засіб обміну даними між системами при неможливості іншого варіанту, а також в програвачах. Іноді на CD-R дублюють важливу інформацію: випадково або навмисно стерти її з цього носія неможливо.

Порівняння

Отже, на CD-R ми зберігаємо дані і згодом маємо можливість їх тільки читати, CD-RW ж допустимо повністю стерти і записати знову практично необмежену кількість разів. Можна нескінченно крутити в руках ці диски, але відмінностей так і не побачити.

Як влаштований компакт-диск? На пластикову основу наноситься тонкий шар металу, на якому під час запису створюються спіральні доріжки з заглибленнями, все покривається прозорим лаком для захисту від фізичних ушкоджень.При зчитуванні лазерний промінь відбивається від деформованих і недеформованих ділянок по-різному, і подібні сигнали інтерпретуються пристроєм одержувача.

Це стосується дисків "тільки для читання". Болванки ж користувач повинен ще й записати, тому в їх конструкцію доданий ще один шар поверх відбиває підкладки з золотою або срібною плівки. Його властивості і визначають, в чому різниця між CD-R і CD-RW.

У CD-R він органічний. В процесі запису (в домашніх системах називається пропаленням) лазер нагріває певні точки до потемніння, і при зчитуванні світло від підкладки відбивається інтенсивніше там, де зберігає інформацію шар залишився прозорим.

Для CD-RW все трохи складніше: реєструючий шар зроблений з особливого сплаву металів, який при сильному нагріванні лазером з кристалічного стану переходить в аморфний (простіше кажучи, стекленеет). Переломлюються здатність матеріалу в різних станах різна, так що аморфні ділянки відіграють роль питов. При стирання нагрів середньої інтенсивності повертає шар у вихідне кристалічний стан. Подібним чином на одному диску інформацію можна перезаписувати багато разів.

Фазові переходи через певну кількість циклів запису-стирання матеріал реєструючого шару руйнують, тому CD-RW вважаються менш довговічними і надійними носіями, ніж CD-R. Однак на практиці оптичні диски виходять з ладу тільки в результаті механічних пошкоджень.

Для CD-RW встановлюється мінімальна швидкість запису, нижче якої перехід речовини з одного стану в інший просто неможливий. Максимальні значення швидкості регламентуються для обох типів: при перевищенні прожиг буде неякісним, точки "змажуть".

до змісту ↑

Таблиця

CD-R CD-RW
Одноразова запис інформації Перезаписуваний
Чи вважаються довговічними і надійними для зберігання даних Менш надійні через потенційної можливості руйнування записуваного шару і ненавмисного видалення інформації
Немає обмеження мінімальної швидкості запису Мінімальна швидкість запису регламентується