Різниця між cD і DVD

Різниця між CD і DVD

Навіщо нам пам'ятати про оптичні носії в епоху флеш і хмарних сервісів? Чи не час звільнити місце в музеях поряд з магнітними касетами, вініловими платівками та дискети 1, 4 "? Але ліцензійний якісний медіаконтент в офлайн-торгівлі, програмне забезпечення, інструкції та буклети, які супроводжують комплектуючі та електроніку, поширюються на дисках. Подивимося, чим відрізняється CD від DVD, поки вони не стали історією.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

CD (Compact Disk) - оптичний диск, призначений для зберігання цифрової інформації, запис і зчитування якої здійснює лазерна установка. Поширені стандартні CD ємністю до 700 Мб.

DVD - оптичний диск підвищеної, в порівнянні з CD, ємності (може мати обсяг 4, 7 Гб, 8, 5 Гб, 9, 4 Гб, 17 Гб).

Сьогодні для більшості користувачів комп'ютерних систем саме в ємності і полягає відмінність CD від DVD: на перший записуються файли невеликого обсягу, в тому числі аудіо, на другий - відео, образи операційних систем і пакетів програмного забезпечення. Втім, доречно більше минулий час: багато хто вже звик працювати з флешками і зовнішніми жорсткими дисками.

Це вірно для процесу обміну інформацією між системами. А ось комерційно вироблений контент на оптичних носіях відтворюється в різного роду медіаплеєри, в тому числі і hi-end-класу. Ну і, звичайно, без дисків не обійтися ігрових приставок.

Порівняння

Як ми вже знаємо, звичайний CD вміщує 700 Мб даних (набагато рідше зустрічаються диски ємністю 650, 800, 900 Мб).Класифікація DVD же в цьому відношенні різноманітніше: найпоширеніші DVD-5 ємністю 4, 7 Гб, DVD-9 (8, 5 Гб), DVD-10 (9, 4 Гб), рідкісні DVD-18 (17 Гб), HD DVD (до 30 Гб). При цьому розміри, матеріали і форма самого оптичного носія у всіх видів дисків абсолютно однакові: 120 мм - діаметр, 1, 2 мм - товщина.

Інформація записується на пластикову основу, покриту шаром металу, за допомогою лазера - створюються поглиблення різної довжини, розташовані доріжками по спіралі. Прозорий шар лаку не заважає проходженню променя, але захищає пластик від пошкодження. При зчитуванні ямки (піти) поглинають світло, а недеформована основа - відображає, і ці сигнали інтерпретуються пристроєм одержувача.

натисніть на картинку для збільшення

Малюнок наочно демонструє, в чому різниця між CD і DVD. На першому диску (стандартні 700 Мб) доріжки з заглибленнями розташовані на відстані в 1, 6 мкм одна від одної, на другому між ними всього 0, 74 мкм; довжина пита 0, 8 - 3, 1 мкм і 0, 4 мкм відповідно. Ущільнення дозволяє розмістити більше інформації:

CD

DVD

Довжина хвилі лазера для зчитування і запису записи DVD становить 650 нм, CD же потрібно 780 нм. За рахунок цієї різниці дані стало можливо записувати в два шари, а також використовувати обидві сторони (підвищити ємність) при збереженні розмірів. Так, 4, 7 Гб - це одношаровий DVD, 8, 5 Гб - односторонній двошаровий, а 17 Гб - двосторонній двошаровий. CD завжди одношарові і односторонні.

Сучасні оптичні приводи для комп'ютерних систем зазвичай комбіновані, що дає їм можливість працювати з будь-якими дисками. Медіаплеєри набагато перебірливими. Нові операційні системи легально поширюються тільки на DVD (через великий обсяг дистрибутива), завантаження з CD підтримується ОС Windows Vista (і старше) і Linux-систем, випущених до 2012 року.

до змісту ↑

Таблиця

CD DVD
Стандартний CD вміщує до 700 Мб даних Стандартний DVD-5 вміщує до 4, 7 Гб даних, існує і багато різновидів підвищеної ємності < Відстань між доріжками - 1, 6 мкм
Відстань між доріжками - 0, 74 мкм Довжина хвилі лазера для зчитування і запису - 780 нм
Довжина хвилі лазера для зчитування і запису - 650 нм одношарові односторонні диски
Можуть бути двошаровими і двосторонніми