Різниця між човном і катером

Різниця між човном і катером

Що може бути прекрасніше неспішної річкової прогулянки в ясну сонячну погоду? Вона дає людям можливість досхочу помилуватися красою природи, позасмагати, купуватися і навіть порибалити. При цьому зовсім неважливо, на якому судні відбувається подорож, будь то стара дерев'яна човен або комфортабельний катер. Адже колективна веслування веслами під веселе дзюрчання води може подарувати мандрівникам не менш вражень, ніж танці на просторій палубі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Човен - невелике судно, переважно гребного типу. Однак на сьогоднішній день досить часто зустрічаються моторні та вітрильні моделі. Відомо, що перші човни з'явилися ще в первісному світі. Найімовірніше, прообразом судна став пливе по річці стовбур дерева. Людина пристосував його для більш комфортного пересування по воді, загостривши кінці і зробивши поглиблення в середині. Таким чином стали з'являтися перші човники, які також називали "однодеревки" і "душогубками". Подібні найпростіші пристосування як і раніше зустрічаються в багатьох частинах Африки, Азії і навіть в деяких куточках Росії. Стародавні єгиптяни виготовляли засоби пересування з папірусу, очерету і пучків фашин, називаючи їх "джонки". Калааллісут каяки та Алеутські байдари теж є різновидами човнів.

Човен

Катер - морські й судно невеликих розмірів, оснащене стаціонарним мотором. Залежно від призначення розрізняють пасажирські, туристичні, ракетні, вантажні, рятувальні, сторожові і інші типи виробів. Нерідко під даним терміном мається на увазі малий бойовий корабель, який виконує спеціальну або допоміжну функції. Спочатку катерами іменувалися легкі судна з одного щоглою, що приводяться в рух за допомогою теплового двигуна. Перше в світі чинне моторне виріб було винайдено в 1886 році. Побудоване за типом компактного парового баркаса, воно містило в собі 11 чоловік. Через два роки був розроблений перший швидкохідний мотор з регульованою частотою обертання двигуна. Це послужило додатковим поштовхом до розвитку даного типу суден.

Катер до змісту ↑

Порівняння

Почнемо, мабуть, з конструктивних відмінностей. Під човном може трактуватись як гребное засіб пересування, так і виріб, обладнане підвісним мотором. Причому останній здатний виступати не тільки основним, але і допоміжним джерелом енергії. Тоді як катерами називаються невеликі судна, оснащені мотором стаціонарного типу. Що ж стосується матеріалу виготовлення, то для виробництва човнів використовуються деревина, легкі сплави, полімери або композиційні матеріали. До слова сказати, судна даного типу цілком можуть бути надувними, що дуже зручно при транспортуванні. Говорячи про катерах, варто відзначити, що найбільш поширеним матеріалом для їх виробництва є склопластик. Багато в чому це пояснюється його легкістю, міцністю і зносостійкість. Також в наших широтах можна зустріти катери, виконані з алюмінієво-магнієвого сплаву.Вони істотно поступаються стеклопластіковим моделям і з естетичної, і з практичної точки зору.

Ще одна відмінність човна від катера полягає в габаритах. Довжина човна рідко перевищує п'ять метрів, а ширина в кращому випадку доходить до двох. Стандартні судна розраховані на 2-4 чоловік. Ці найпростіші засоби пересування не обладнані додатковими приміщеннями. Довжина катера на порядок більше, вона може досягати дев'яти метрів. Відповідно, і місткість судна вище. У ньому з комфортом здатні розміститися близько 15-20 чоловік. Найчастіше засіб пересування обладнано каютою зі спальними місцями, рульової рубкою і Гальюном.

до змісту ↑

Таблиця

Човен Катер
Приводиться в рух за допомогою весел або оснащується підвісним мотором Обладнаний вбудованим мотором
Виготовляється з деревини, легких сплавів, полімерів або композиційних матеріалів Для виробництва використовуються склопластик і легкі сплави
Довжина не більше п'яти метрів Довжина може досягати девятиметровой позначки
Зазвичай розрахована на 2-4 пасажирів Деякі моделі мають місткістю до 20 осіб
відсутні додаткові приміщення Може бути оснащений ка Ютою, рульової рубкою і Гальюном