Різниця між хуртовиною і хуртовиною

Різниця між хуртовиною і хуртовиною

Усім нам ще з дитинства знайомі рядки з вірша А. С. Пушкіна під назвою "Зимовий ранок", в якому розійшлася до вечора злісна хуртовина характеризується як імла, носиться по «мутного неба". А ще у геніального російського поета є також відома нам ще з шкільної програми романтична повість "Заметіль": в ній доленосне погодне явище випадково з'єднує узами шлюбу двох незнайомих між собою людей. Що ж це таке - заметіль і завірюха, і чим вони відрізняються? А можливо, це одне й те саме явище природи? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Метель - перенесення над земною поверхнею снігових мас потужним, поривчастим вітром достатньої сили, причому переміщення снігу зазвичай відбувається в одному напрямку.

Завірюха - сніжна зимова буря, супроводжувана сильним вітром, при якій сніг кружляє і носиться по повітрю.

до змісту ↑

Порівняння

Питання неоднозначне. Згідно з багатьма словниками, заметіль і завірюха - це синоніми, тобто хуртовина - це різновид хуртовини. Взагалі, слово "завірюха" вживається переважно в повсякденному побутовому мовленні і художніх творах. Гідрометеослужба такого терміна не знає, і в науковій метеорологічної літературі він ніколи не вживається. У тлумачному словнику Володимира Даля хуртовина - слово, споріднене хуртовини, поряд з заметухой, вьяліцей, волокушею, тащіхой, поносухой і поползухой.Причому Даль розділяє два поняття: "м я тель" (буран зверху) і "м е тель" (буран знизу).

Мабуть, заметіль і завірюха - близькоспоріднені поняття, але офіційно прийнято вживати слово "заметіль", "завірюха" ж - це народна назва природного явища. Завірюха - одна з іпостасей хуртовини, така ж, як буран, сніговий занос або завірюха. Не варто плутати заметіль зі снігопадом, коли з хмар випадають снігові опади. Заметіль може супроводжуватися снігопадом, але головне її відмінність - це вітер, який підіймає вгору лежить сніг або кидає в сторону сніг падає.

Метель може проявляти себе по-різному. Вона здатна початися як легка зимова поземка і поступово перетворитися в найсильніший буран. Метеорологи розрізняють три види хуртовини: буревій, низова заметіль і так звана загальна заметіль. При поземці лежить на землі сніг піднімається і відразу переноситься вітром на висоті не більше двох метрів. Це можливо, якщо сніг сухий і не смерзшийся, а швидкість вітру становить не менше 5-6 метрів в секунду. Низову заметіль фіксують, коли вітер переносить снігові маси в шарі висотою декількох метрів. Швидкість вітру при цьому не менше 7-9 метрів в секунду. Існує і поняття "загальна заметіль", коли перенесення вітром снігу стає настільки інтенсивним, що неможливо визначити, чи є зараз снігопад або переміщається в просторі тільки сніг, піднятий з землі. В цьому випадку видимість дуже погана, не можна розглядати небо і хмари, а швидкість вітру становить від 10 метрів в секунду.

В більшості випадків саме таке поняття, як низова хуртовина, і іменується в народі хуртовиною. Інтенсивність хуртовини зазвичай така, що в вихровому потоці мчать вже уламки сніжинок, в той час як в загальній хуртовини сніжинки практично завжди зберігають свою цілісність.Поява хуртовини багато в чому залежить від рельєфу місцевості: як правило, найчастіше вона виникає над нерівною поверхнею. Хуртовину провокує і мінливість вітру, який починає різко дути то в одну, то в іншу сторону, викликаючи снігові завихрення. Під час хуртовини сніг відкладається на землі нерівномірно, десь великими масами, а десь - тонким шаром. При хуртовини шари снігу досить однорідні і характеризуються однаковою, не надто високою щільністю. Також при хуртовини частинки відкладеного снігу більші, ніж при хурделиці. Заметіль частіше спостерігається при циклонічної погоді (з низьким атмосферним тиском), а хуртовина - при антициклонічною (з підвищеним тиском).

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Метель і хуртовина - близькоспоріднені поняття, але заметіль - науковий, офіційний метеорологічний термін, а хуртовина - народна назва хуртовини.
  2. В общебитовом сенсі термін "заметіль" в більшості випадків застосовується тоді, коли потужний, поривчастий вітер переміщує над землею снігові маси приблизно в одному напрямку. Про хурделиці кажуть, коли сильний мінливий вітер починає закручувати вихрові потоки, внаслідок чого сніг кружляє і носиться по повітрю в усіх напрямках.
  3. Завірюха частіше виникає над нерівним рельєфом місцевості, заметіль йде над рівною земною поверхнею.
  4. При хурделиці сніг відкладається нерівномірно, при хуртовини - досить однорідним шаром не дуже великої щільності.
  5. При хурделиці в повітрі носяться вже уламки сніжинок, при хуртовини багато з них зберігають свою початкову форму.
  6. Метель частіше спостерігається при циклонічної погоді, хуртовина характерна для антициклону.