Різниця між битвою і боєм

Різниця між битвою і боєм

У багатьох сучасних словниках поняття битва і бій виступають як синоніми. Чи є різниця при їх вживанні в мові? Невже вони зовсім не відрізняються один від одного? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Битва - вкрай важливий етап війни, нерідко впливає на її результат.

Бій - сукупність боїв і ударів, пов'язаних загальним військовим задумом.

до змісту ↑

Порівняння

Слід зазначити, що аж до XIX століття в Росії не існувало чіткого, конкретного поділу на бій, бій і битву. Ці поняття були ідентичними. Сьогодні їх теж вкрай рідко розмежовують, а тому один і той же військове зіткнення двох протиборчих сторін називають як хочуть: хто боєм, хто боєм, хто битвою. Іноді в найменуванні зіткнення певним чином бере участь і політична складова. Ділити битви на генеральні і приватні почали в XVIII-XIX століттях. Генеральна битва - це і є, по суті, битва, яка надає вирішальне значення на результат військової кампанії (проміжний етап) або всієї війни (як приклад можна привести відоме Аустерлицкое битва 1805 року).

Аж до другої половини XIX століття битвою вважалося вирішальне зіткнення основних сил воюючих сторін.Метою такого зіткнення був остаточний і безповоротний розгром противника. Битва розгорталася на обмеженому просторі і представляла собою кровопролитну сутичку, на якій бійці сходилися практично врукопашну. Учасники дійства саме билися - люто й нещадно. Таке зіткнення було масовим і протікало досить швидко. Яскравий приклад - Куликовська битва 1380 року. У XX столітті битвою вважалося поєднання наступальних і оборонних військових операцій, одночасно і послідовно проведених масштабними угрупованнями військ (Курська битва 1943 року).

Слово бій ж більше вживалося стосовно складових частин військової операції. Воно являло собою сукупність ударів і боїв, які були об'єднані загальним задумом і проводилися певними військовими угрупуваннями. Всі етапи битви були спрямовані на вирішення однієї важливої ​​оперативної завдання. Битви могли бути як наступальними, так і оборонними. Правда, в документальній літературі про Велику Вітчизняну війну поняття "бій" іноді вживається стосовно сукупності операцій.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Між поняттями "битва" і "бій" майже до початку XIX століття не існувало чіткого поділу. Та й зараз ці слова найчастіше використовуються як синоніми.
  2. З XIX століття битву стали називати генеральною битвою. Таким чином, битву можна вважати поняттям більш всеосяжним, масштабним. Битва може вирішити результат війни.
  3. Бій - частина військової операції, а іноді і сукупність декількох операцій.
  4. В XX столітті битвою вважалося поєднання наступальних і оборонних операцій.Бій в більшості випадків буває або наступальних, або оборонним.
  5. В битві зазвичай беруть участь кілька родів військ. У битві - і один, і кілька.