Різниця між ячменем і пшеницею

Різниця між ячменем і пшеницею

Ячмінь і пшениця - близькі один одному види злаків і в однаковій мірі затребувані. У чому специфіка кожного з них?

Зміст статті

  • Факти про ячмені
  • Факти про пшеницю
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про ячмені

Даний вид злаку утворює самостійний рід рослин. Вирощують людиною з найдавніших часів. Найпоширеніший сільськогосподарський вид даної культури - ячмінь звичайний. Решта видів рослини, про який йде мова, як правило, зустрічаються тільки в дикій природі.

Ячмінь

Ячмінь - основа перлової, ячної круп. Він часто використовується як кормове зерно - його цінність як джерела живлення для тварин обумовлена ​​наявністю повноцінного білка і досить великим відсотком крохмалю в складі.

Зростаючі колосся ячменю в структурі нирки мають згорнуті листя. Язички на колосках зерна - короткі. Колоски ячменю відносяться до категорії одноквіткові, збираються вони в пучки приблизно по 3, іноді - 2 штуки в довгий колос. Луска на колосках - тонкі.

За біологічної класифікації ячмінь відноситься:

  • до класу однодольних рослин;
  • до порядку тонконогоцвіті рослин;
  • до сімейства злаків.

Формує ячмінь, як ми відзначили на початку статті, окремий рід рослин.

В зернах розглянутої сільськогосподарської культури присутня велика кількість вуглеводів, різних видів вітамінів, мінералів, а також клітковини.Білок, що знаходиться в складі відповідного злаку, містить багато амінокислот і характеризується швидкою засвоюваністю організмом людини.

В ячмені досить калію, кальцію, магнію, заліза, хрому, цинку, йоду - всіх мікроелементів, які потрібні сучасній людині. В даному злаку є вітаміни B, PP, E, A. Власне, не дивно, чому перлова і ячна каша вважаються виключно корисними.

до змісту ↑

Факти про пшеницю

Пшениця - це, як і ячмінь, окремий рід злакових культур. Є основним зерном для виробництва борошна, з якої готується хліб, інші види випічки, макарони. Деякі сорти пшениці використовуються в якості кормового зерна.

Пшениця

Колосся пшениці мають висоту 30-150 см. Характеризуються прямими стеблами, язичками довжиною близько 0, 5-3 мм. Листя пшениці, як правило, плоскі, шириною від 3 до 20 мм.

З точки зору біологічної класифікації пшениця відноситься:

  • до класу однодольних культур;
  • до порядку тонконогоцвіті;
  • до сімейства злаків.

Як і ячмінь, пшениця формує окремий рід рослин.

Пшениця як харчовий продукт корисна з точки зору наявності клітковини, яка покращує травлення. Безумовно, в ній, як і в ячмені, міститься широкий спектр різних вітамінів і мікроелементів. У пшениці присутня велика кількість пектину, аскорбінової кислоти, фруктози.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність ячменю від пшениці з точки зору біологічної класифікації в тому, що дані злаки відносяться до різних родів культур. За зовнішнім виглядом перший вид зерна відрізняється від другого в багатьох випадках більш довгими остюками ( "вусиками"). Але, треба відзначити, що у деяких м'яких сортів пшениці вони настільки ж довгі.В цьому випадку потрібно звертати увагу на напрямок остей. У ячменю вони досить рідко спрямовані в бік - в основному тільки вгору. Пшеничні ж ості можуть дивитися і на всі боки.

Відрізняються ячмінь і пшениця і по сфері використання.

Перший вид злаку зазвичай не піддається глибокій переробці. Перлова і ячна каша містять цільні або крупно розмелені зерна ячменю. Пшениця, в свою чергу, найчастіше перемелюється на борошно, яка в подальшому може використовуватися різними способами. Але є, звичайно, і пшеничні каші, в яких присутні слабо перероблені зерна відповідного злаку. Є і ячмінна мука - але в чистому вигляді вона використовується досить рідко і застосовується, як правило, в якості добавки до пшеничного.

В ячмені, як вважають дослідники, дещо менший відсоток крохмалю, ніж у пшениці (хоча присутня дана речовина в відповідному злаку, як ми зазначили вище, в достатній кількості). Крім того, в пшениці - більше вуглеводів.

Але в цілому обидві розглянуті культури виключно корисні. Регулярне їх вживання дозволяє поліпшити обмін речовин в організмі, роботу серцево-судинної, нервової системи. Наявність в обох різновидах злаків поживних речовин і корисних мікроелементів сприяє формуванню позитивного тонусу організму, появи у людини сил для вирішення поставлених повсякденних завдань.

Визначивши, в чому різниця між ячменем і пшеницею, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Ячмінь Пшениця
Що спільного між ними?
Обидва рослини належать до одного класу - однодольних, порядку тонконогоцвіті, сімейству злаків
У чому різниця між ними?
Утворює самостійний рід - ячмінь Утворює самостійний рід - пшеницю
Використовується в основному в малообработанном вигляді В основному переробляється в муку
Має довгі ості, які спрямовані головним чином вгору Тверді сорти мають короткі ості, на м'яких вони часто різноспрямованих - дивляться вгору, по сторонам
Містить менше крохмалю Містить більше крохмалю
Містить менше вуглеводів Містить більше вуглеводів