Різниця між барханами і дюнами

Різниця між барханами і дюнами

Вітер може бути чудовим будівельником і створювати на поверхні Землі дивовижний рельєф у вигляді барханів і дюн. Виникають ці освіти по одному і тому ж принципу. Але існує і те, чим відрізняються бархани і дюни.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Таблиця

Визначення

Бархан - форма підноситься рельєфу; рухливий піщаний пагорб, як правило, не закріплений рослинністю. Формування бархани, як і дюни, починається з того, що вітер, що дме в піщаній зоні, натикається на камінь, уламок дерева або інший предмет. За цією перешкодою починають накопичуватися піщинки. Формується маленький горбок, який згодом ущільнюється і росте. Поступово насип перетворюється в серповидний бархан. Безліч подібних утворень зливаються в безперервні довгі ланцюги.

Бархани

Дюна також утворюється поступово, під впливом вітру. Вона являє собою піщане узвишшя, яке часто покривається рослинністю. Дюни і бархани можуть виростати до 100 м, а іноді бувають і набагато вище цього рівня.

Дюни до змісту ↑

Порівняння

Визначальним фактором, що становить відміну барханів від дюн, є місцезнаходження піщаних гір. Освіти в пустелі прийнято називати барханами, а пагорби з піску на інших ділянках земної поверхні - дюнами.

Саме розташування піщаних формувань обумовлює наявність або відсутність на них рослинності.Якщо бархани виникають в посушливій середовищі, то дюни підносяться на морських узбережжях, біля озер, річок, в степовій зоні, тобто там, де є вода, необхідна для існування представників флори.

Рослинність часто обгрунтовується на "рогах" (бічних частинах) дюн, оскільки їй легше пробиватися в місці, де рівень піску нижче. Таким чином, краю дюни виявляються зафіксованими, а її центр під впливом вітру рухається. В результаті дюна зустрічає вітер увігнутою стороною своєї центральної частини. У бархани ж, нічим не закріпленого, слабкими виявляються саме боки, тому вони найбільш рухливі, а центральна частина звернена до вітру опуклою стороною.

Вітер здатний переміщати цілком піщані пагорби і одного, і іншого типу. Але в чому різниця між барханами і дюнами в цьому випадку? Свою роль тут знову ж грає рослинність. Вільні від неї бархани можуть пересуватися по пустелі набагато швидше - на рік до сотень метрів. Дюни за цей же час здатні подолати до двох десятків метрів.

до змісту ↑

Таблиця

Бархани Дюни
Утворюються в пустелі Утворюються поза пустелі
Як правило, не мають рослинності Чи можуть проростати
звернення до вітру опуклою частиною звернення до вітру прогином
Переміщаються швидше Переміщаються повільніше