Різниця між штучними і синтетичними волокнами

Різниця між штучними і синтетичними волокнами

У виробництві тканин можуть використовуватися штучні і синтетичні волокна. У чому специфіка тих і інших?

Зміст статті

  • Що являють собою штучні волокна?
  • Що представляють собою синтетичні волокна?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що являють собою штучні волокна?

До штучним прийнято відносити волокна, які виготовляються за допомогою переробки природної сировини - складних з'єднань, що класифікуються як високомолекулярні. В якості таких можуть використовуватися целюлоза, шовк, вовна, кератин і інші білки.

Приклади штучних волокон, які мають широке застосування в текстильній промисловості, - віскоза, шовк на ацетатної основі. Дані речовини виходять з целюлози. Яка, власне, є одним з основних матеріалів для виробництва штучних тканин.

до змісту ↑

Що представляють собою синтетичні волокна?

До синтетичним прийнято відносити волокна, які виготовляються при використанні низькомолекулярних речовин, часто неорганічного походження. Це сполуки вуглецю, водню, азоту. Їх переробка може здійснюватися методом полімеризації або ж поліконденсації.

Якщо мова йде про полімери, їх виробляють з продуктів, які утворюються внаслідок переробки нафти, газу або вугілля (наприклад, бензолу, ацетилену або аміаку) або утворюються як побічні продукти різних хімічних виробництв.

В процесі обробки сировини фірма-виробник синтетичних волокон може на свій розсуд регулювати їх хімічний склад і встановлювати, таким чином, бажані споживчі властивості відповідних матеріалів і їх структуру.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність штучних волокон від синтетичних в тому, що в якості сировини для виробництва перших використовуються природні речовини. Випуск друге передбачає залучення низькомолекулярних неорганічних речовин, в природному вигляді зустрічаються рідко, а також отримання сполук, які в природі практично не утворюються.

Варто відзначити, що штучні і синтетичні волокна в будь-якому випадку прийнято відокремлювати від натуральних при класифікації тих чи інших товарів, оскільки в готовому вигляді ні перші, ні другі не мають прямих природних аналогів, які могли б застосовуватися в якості третіх.

Але штучні тканини в цілому вважаються певною мірою більш натуральними, ніж синтетичні, оскільки, як ми зазначили вище, в якості сировини для їх виробництва використовуються речовини, присутні в природі.

Початкове природна сировина для штучної тканини - наприклад, целюлоза - є, так чи інакше, основою для формування відповідного продукту. Наприклад, целюлоза, оброблена за допомогою гідроксиду натрію з подальшою полімеризацією, перетворюється в віскозу.

В свою чергу, хімічний склад синтетичних тканин може бути істотно більш складним. З компонентів сировини, використовуваних для їх виробництва, іноді непросто виділити основний.

Визначивши, в чому різниця між штучними і синтетичними волокнами, відобразимо висновки в невеликій таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Штучні волокна Синтетичні волокна
Виробляються на основі високомолекулярних речовин природного походження - целюлози, кератину, білків, однак кінцеві продукти обробки сировини практично не мають відповідностей в природі Виробляються на основі низькомолекулярних речовин (рідко зустрічаються в природі в чистому вигляді), а кінцеві продукти виробництва синтетичних волокон практично не мають відповідностей в природі Як правило, мають органічну основу - целюлозний, білкову
Час то припускають залучення широкого спектра різновидів сировини, комбінування різних хімічних речовин з метою додання кінцевому продукту певних властивостей